wordpress theme

۳۰ -مقاله دام عنکبوت Article trap spider

با سلام

سالها قبل در شرکتی مدیر بودم. از مهمترین منابع هر شرکت ، نیروها یا منابع انسانی می باشند و یکی از تکنیکهای پیشرفت در شرکتها ، تکنیک کایزن یا بهبود مستمر  است که در مقوله های بهبود و ارتقاء ماشین آلات و تجهیزات و چیدمان آنها و فرایندها و عملکردها و مدیریت پیاده سازی می شود . در یکی از روشهای این تکنیک ابتدا  کلیه مقادیر کیفی ، کمی شده و سپس پنجره جوهری مسیر پیشرفت را در سه مسیر برای پرسنل تحت امر ترسیم می شود که :

۱- اگر بهتر از روز قبل تولید یا کار کنند چه مزایایی دارند،

۲- اگر همانند روز قبل تولید یا کار کنند چه مرایا یا تنبیهی دارند،

۳- و اگر کمتر از روز قبل تولید یا کار کنند چه تنبیهاتی دارند .

حال هدفگذاری و تعیین مقادیر و آچار کشی مقادیر تعیین شده با نظر مدیر می تواند تغییر کند و البته مدیر نباید دگم عمل کند بلکه هرگاه احساس کرد شرایط سهل است آنها را سخت و هرگاه احساس کرد شرایط سخت است بایستی پیچ ها را شل نماید.

اما یک مورد خیلی مهم چه در تنبیه ها و چه در تشویق ها ، رعایت عدالت است و گرنه جواب معکوس خواهیم گرفت چنانکه یکی از استادان مدیریت کشور (مرحوم دکتر کاشانی) در جلسه ای که برای مدیران شرکت گذاشته شده بود از حضار سوال کرد :

شرکتی نفتی چند سال قبل در اصفهان به پرسنلش ۳۰۰ میلیون پاداش داد ، به نظر شما در روز بعد تولیدش چقدر افزایش یافت ؟ هر یک از حاضران در جلسه عددی را گفتند ، اما در میان تعجب حضار ایشان اعلام کرد روز بعد شرکت با اغتشاش روبرو و تعطیل شد یعنی هم ضرر مادی برد و هم مدیریتی .چرا ؟ چون در توزیع پولها رعایت عدالت نشده بود.

حال با عنایت به  راهنمایی مرحوم دکتر کاشانی ، تنبیهات و تشویقات را اگر سلیقه ای عمل نماییم همان بلای شرکت نفتی گریبانگیرمان خواهد شد و اگر اغتشاش نکنند حتما با کاهش شدید انگیزه کاری پرسنل روبرو خواهیم شد. لذا پیشنهاد می شود تشویقها  بصورت قرعه کشی باشد که در این صورت به همه پرسنل منت خواهیم داشت که تشویق شده اند اما شانسشان خوب نبود لذا برنده نشدند.

برخی تصمیمات نظیر دام عنکبوت مدیر را در منجلاب می اندازد بطوری که هرچه دست و پا می زند بیشتر گرفتار می شود . یکی از این تصمیمات در کشور ما مبحث دادن یارانه نقدی به آحاد مردم بوده و هست که الان دولت را با مشکل بسیاری روبرو کرده بطوری که اگر بدهد یا ندهد یا تعدیل کند یا …در همه صورت با مشکل و انتقاد روبرو خواهد شد.

لذا راهکار ذیل پیشنهاد می شود :

۱-میزان مصرف سرانه  نرمال خانواده ها برای برق، آب و گاز بر اساس تعداد افراد خانوار و موقعیت جغرافیایی اسکان تعیین و اعلام شود ،

۲-مصرف نرمال کاملا رایگان باشد (تایید سخن مرحوم حضرت آیه الله خمینی رحمه الله علیه در بهشت زهرا ) ،

۳-مصرف مازاد بر نرمال دارای شیب بسیار تند تعیین و پنجره جوهری آن برای آحاد مصرف کنندگان باز و توجیه شوند که در صورت مصرف زیاد از حد نرمال مبالغ کلانی باید پرداخت نمایند ،

۴-یارانه های نقدی کلا قطع شود و هرگز انتخابی عمل نشود که عده ای را دارا و عده ای را ندار معرفی کنیم که به دارا بدهیم و به ندار ندهیم  زیرا در بلند مدت این انگ ها همان تاثیر منفی شرکت نفتی در اصفهان را در بین مردم خواهد داشت.

در این صورت مردم عملا خواهند آموخت که دولتمردان حامی همه اقشار و مخصوصا حامی قشر صرفه جو می باشند و از طرفی اگر افرادی در مصرف اسراف کنند با پرداخت مقادیر بالای هزینه روبرو شده  لذا آنها نیز در بلند مدت بسوی صرفه جویی منابع پیش خواهند رفت.

با آرزوی پیاده سازی آن

با احترام حسن زاده

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد