wordpress theme

۸۰ – ارتباط نماز با ابعاد زمان

بنام خدا

ارتباط نماز با ابعاد زمان ؛

تاکنون ما سه بعد از زمان شناخته ایم.گذشته ، حال و آینده . گذشته شامل تجربیات خوب و بد میشوند اما تجربیات بد نظیر شکستهای اقتصادی و عاطفی ، فقدان عزیزان ، موقعیتهای عالی از دست داده ، بیماریها و …بیشتر در ما تاثیر میگذارند و دیرتر از خاطر محو میشوند لذا سیر کردن و چرخش افکار در گذشته چه بسا فرد را به انواع بیماریهای روانی نظیر افسردگی مبتلا نمایند. از طرفی هر کس برای آینده خود انواع برنامه ها را پیش بینی مینماید نظیر شغل ، انواع معاملات و فعالیتهای اقتصادی ، تحصیل ، ازدواج و داشتن فرزند ، خرید منزل و خودرو و…سیر افکار در فضای آینده و تفکر در خصوص تک تک اهداف آینده میتواند موجب اضطراب و دلهره و استرس و ایجاد انواع بیماریهای روانی در فرد شوند. لذا دانشمندان مهمترین و موثرترین مقطع زمان را برای انسان ، زمان حال میدانند. در تجسم این سه بعد میگویند ” انسان بین دو عدم زندگی میکند ” ؛ گذشته که از دست رفته و آینده که نیامده و معلوم نیست به چه صورت اتفاق بیفتد. اینک اگر در مورد نماز بیندیشیم میبینیم نماز در بستر زمان شناور بوده و مخصوصا تاکید آن بر اول وقت بودن ما را وادار میکند پا روی گذشته و آینده بگذاریم چرا که زمانی با خواب و زمانی با انواع فعالیتهای اقتصادی و تفریحی ما تلاقی پیدا میکند و ما با انتخاب اقامه اول وقت نماز از دام انواع بیماریهای روانی و افسردگی مربوط به گذشته نگری و اضطرابها و دلهره های آینده رهایی می یابیم.از طرفی در مرحله پیشرفته تر آن با تمرکز در زمان اقامه نماز باز بیشتر و بیشتر در زمان حال تمرکز نموده و افکارمان از دغدغه های گذشته و آینده رهایی مییابد و به جهان و خالق آن و فلسفه خلقت خود می اندیشیم چنانکه میبینیم تیر در وقت نماز از پای مبارک حضرت علی علیه السلام بیرون کشیده میشود. اما متاسفانه اکثرا در زمان اقامه نماز ذهنمان یا در پی حل مشکلات گذشته و یا در پی یافتن برنامه های آینده است . خداوند حضرت استاد مرحوم مولوی قندهاری را رحمت کند. ایشان تاکید بسیار بر اقامه نماز اول وقت و همچنین بر اقامه با کیفیت آن داشتند  چنانکه در هفته های آخر عمر که بعلت کهولت سن برگذاری نمازهای جماعت را تعطیل کرده بودند و در خلوت نمازها را اقامه میکردند برخی هفته ها که در روز خاصی اجازه داده بودند تا در محضرشان نماز جماعت بخوانیم قبل از نماز به من اعلام میکردند ذکر رکوع و سجود نمازهایشان هفت تایی است تا اگر بریم سخت است فرادی بخوانم و نماز را نیز در کمال آرامش و دقت و زیبایی بپا میکردند .از فرمایشات ایشان که قبلا در جلسات فرموده بودند این بود که ذکر رکوع و سجود نمازهای واجب را تا می توانید هفت تایی بخوانید و در صورت ضرورت سه تایی و همچنین از عدد هفت دو تا دو تا اضافه کنید و مثلا چند روز هفت تایی و بعد چند روز بعد نه تایی بخوانید تا عدد نوزده و از آن بیشتر نخوانید که ظرف ندارید و بعد مجددا دوتا دو تا کسر کنید تا به عدد هفت برسید البته همراه با ذکر صلوات و نماز را تجسم حروف الله میدانستند که اقامه تجسم الف الله و رکوع تجسم حرف لام و ه را تجسم سجده میدانستند.البته جهت اطلاع بیشتر دوستان میتوانند به سایت درخت سعادت که ۹ سخنرانی از ایشان موجود است مراجعه نمایند و از زبان خود استاد این مطالب را استماع بفرمایند .خداوند ایشان و تمامی مومنین صالح را رحمت کند.ارادتمند حسن زاده

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

2 نظر

  1. سلام وتشكر از نكات خوبتان مانند هميشه ، جناب اقاي حسن زاده از شاگردان اقاي مولوي بجز ايت الله قرهي و خسروي كسي را ميشناسيد

    • با سلام و آرزوی کسب توفیقات الهی برای آن برادر عزیز، به نظرم از بهترین شاگردان ایشان فرزندشان جناب علی اقای مولوی میباشند که تلفن تماس ایشان ۰۹۱۵۱۰۹۸۱۴۲ است و هر سوال دارید میتوانید از ایشان بپرسید. موفق و موئد باشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد