wordpress theme

۸۲ – باورهای قرآنی

با سلام
رفتارهای انسانها بر اساس باورهایشان است. بقول یکی از روانشناسان ” ما آنچه را که میبینیم باور نمی کنیم بلکه آنچه را که باور داریم ، میبینیم ” .
باورها میتوانند از سه منبع تامین شوند: ۱ – عقل ، ۲ – تجربه و ۳ – وحی(خداوند).
۱- باورهای عقلی توسط تحلیل های عقلی کسب میشوند اما گاهی خطا میکنند نظیر این باور که ” هر چیزی ارزش یکبار امتحان را دارد” . بر اساس این باور ما مجازیم یکبار به سیم برق دست برنیم و یا یکبار مواد مخدر ” شیشه ” را استعمال کنیم اما اگر این کار را بکنیم مرگ ما و معتاد شدن ما حتمی است . پس عقل گاهی خطا میکند لذا مورد وثوق و قابل اعتماد نیست .
۲- تجربه نیز مورد اعتماد نیست و گاهی خطا میکند که مثال آن آزمایش زمان عمر موشهای ریخته شده به استخر است که بعد از ۱۷ دقیقه همگی میمیرند اما زمانی که شرایط را عوض میکنیم یعنی پس از ۱۰ دقیقه از انداختن اولیه آنها را که هنوز زنده هستند از استخر خارج میکنیم و پس از استراحت ، مجددا که بداخل استخر می اندازیم میبینیم برخی از آنها تا ۲۶ ساعت زنده میمانند که علت آن” امید به نجات یافتن است” چون یکبار نجات یافتند.پس تجربه نیز گاهی خطا میکند.
۳- پس معتبرترین باورها آنهایی است که از ناحیه خداوند متعال از طریق فرمایشان قرآن مجید و احادیث و روایات توسط ائمه معصومین و پیامبران الهی نقل شده است.
اینک از ابتدای قرآن مجید به ترتیب تک تک باورها شناسایی و تقدیم حضور میگردد .

باور ۱ – ۱ سوره حمد ” الحمدلله رب العالمین الرحمان الرحیم مالک یوم الدین “.

باور کنیم ؛ که حمد و ستایش خداوند را سزاوار است که رحمان و رحیم و مالک روز قیامت است.

 

باور ۲ – ۲ سوره حمد ” ایاک نعبد و ایاک نستعین ”

باور کنیم ؛ که فقط باید تنها او را پرستید و از او یاری جست .

 

باور ۳ – ۳ سوره حمد ” اهدنا الصراط المستقیم .صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین ”

باور کنیم ؛ فقط باید از او بخواهیم ما را به راه مستقیم و درست هدایت نماید. راه آنهایی که به ایشان نعمت داد ؛ آنان که مورد غضب خداوند نیستند و از گمراهان نیز نمیباشند ( یعنی ائمه معصومین علیهم السلام ) .

 

باور ۴ – ۲ سوره بقره ” ذالک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین” .

باور کنیم ؛ قرآن مجید شکی در آن نیست و هدایت است برای متقین.

 

باور ۵ – ۳ سوره بقره ” الذین یومنون بالغیب و یقیمون الصلوه و مما رزقناهم ینفقون ، والذین یومنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک و بالاخره هم یوقنون ، اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون”
باور کنیم ؛ متقین :
۱. ایمان به غیب دارند ،
۲ .نماز بپا میدارند ،
۳ . از آنچه خداوند به ایشان داده انفاق میکنند.
۴ . به آنچه خداوند به پیامبر و به دیگر
پیامبران نازل کرده ایمان دارند .
۵ .و به آخرت یقین دارند.
۶- باور کنیم آنان بر هدایتند از نزد پروردگارشان و آنان رستگارانند.

 

باور ۶ – ۶۲ سوره بقره ” ان الذین امنوا و الذین هادوا و النصاری و الصابئن من امن بالله والیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون” .
باور کنیم ؛ آنانکه ایمان اورند و آنانکه هدایت شوند و مسیحیان و صابئین هرکدام که به خداوند و روز قیامت ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند بدرستیکه پاداششان نزد پروردگار بوده و خوف و اندوهی برایشان نخواهد بود

.

باور ۷ – ۷۷ سوره بقره ” اولا یعلمون ان الله یعلم ما یسرون و ما یعلنون ”

باور کنیم ؛ بدرستیکه خداوند میداند آنچه را که پنهان می کنیم و آنچه را که آشکار میکنیم .

 

باور ۸ – ۸۱ – سوره بقره ” بلی من کسب سیئه و احاطت به خطیئته فاولئک اصحاب النار هم فیها خالدون و الذین امنوا و عملوا الصالحات اولئک اصحاب الجنه هم فیها خالدون ”

باور کنیم ؛ هر کس سیئات را کسب کرد و خطاهایش او را احاطه نمود ایشان اصحاب آتشند و در آن جاویدان خواهند بود و آنانکه ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند ایشان از اصحاب بهشت بوده و در آن جاویدان خواهند بود.

 

باور ۹ – ۸۵ سوره بقره “و ما الله بغافل عما تعملون”

باور کنیم ؛ خداوند از آنچه انجام میدهیم غافل نیست .

 

باور ۱۰ – ۱۰۵ سوره بقره ” و الله یختص برحمته من یشاء و الله ذوالفضل العظیم ”
باور کنیم ؛ خداوند اختصاص میدهد رحمتش را برای کسی که بخواهد و خداوند دارای فضل و بخشش عظیم است.

 

باور ۱۱ – ۱۰۷ سوره بقره ” الم تعلم ان الله له ملک السموات و الارض ، و ما لکم من دون الله من ولی و لا نصیر ”

باور کنیم ؛ بدرستیکه حکومت آسمانها و زمین از آن خداوند متعال است و جز خداوند متعال ولی و یاوری نخواهیم داشت.

 

باور ۱۲ -۱۱۰ سوره بقره ” و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عندالله ، ان الله بما تعملون بصیر ”
باور کنیم؛ آنچه برای خود از خیر پیش میفرستید در نزد خداوند خواهید یافت ، بدرستیکه خداوند بانچه میکنیم بصیر است.

 

باور ۱۳ – ۱۱۷ سوره بقره ” بدیع السموات و الارض، و اذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون ”
باور کنیم ؛ خداوند آفریننده آسمانها و زمین است و چون اراده امری نماید بمحض آنکه بگوید موجود باش ، بلفور موجود میشود .

 

باور ۱۴ – آیه ۱۴۳ سوره بقره ” ان الله بالناس لروف رحیم ” .
باور کنیم ؛ بدرستیکه خداوند نسبت به انسانها رئوف و مهربان است .

 

باور ۱۵ – آیه ۱۴۸ سوره بقره ” و لکل وجهه هو مولیها فاستبقوا الخیرات .این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا .ان اللهعلی کل شی قدیر ” .
باور کنیم ؛ هر کسی را راهی است بسوی حق که بدان راه یابد و بان قبله روی آورد.پس به خیرات و عبادات شتاب کنید که هر کجا باشید همه شما را خداوند به عرصه محشر خواهد آورد.بدرستیکه خداوند بر هر چیزی قادر و تواناست ” .

 

باور ۱۶ – آیه ۱۵۳ سوره بقره ” یا ایهاالذین امنوا استعینوا بالصبر الصلوه .ان الله مع الصابرین ”
باور کنیم ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید با صبر کردن و نماز میتوانید کمک بجویید. و باور کنید که خداوند با صبر کنندگان است .

 

باور ۱۷ – آیه ۱۵۴ سوره بقره ” ولا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات ، بل احیاء ولکن لا تشعرون ”
باور کنیم ؛ کسی که در راه خداوند به قتل برسد مرده است بلکه زنده است و لکن شما درک نمی کنید.

 

باور ۱۸ – آیات ۱۵۵ الی ۱۵۷ سوره بقره ” ولنبلونکم بشی من الخوف و الجوع و مقص من الاموال و الانفس و الثمرات ، و بشر الصابرین .الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون . اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم المهتدون .
باور کنیم ؛ هر آیینه آزمایش میشویم به چیزی از ترس و گرسنگی و نقص از اموال و نفوس و فرزندان و صابران را بشارت دهید .آنان که هرگاه به ایشان مصیبتی میرسد میگویند ما از خداییم و بسوی او بازمیگردیم .بر ایشان است درود و صلوات و رحمت از نزد پروردگارشان و ایشان هدایت یافتگانند.

 

باور ۱۹ – آیه ۱۶۳ سوره بقره ” و الهکم اله واحد لا اله الا هو الرحمن الرحیم ”
باور کنیم ؛ معبود ما معبودی واحد و تک است نیست معبودی غیر او که رحمان و رحیم است .

 

باور ۲۰ – آیه ۱۶۵ سوره بقره ” والذین امنوا اشد حبا لله ”
باور کنیم؛  آنان که ایمان دارند شدیدترین حب و کمال محبت و دوستی را فقط به خداوند متعال دارند.

 

باور شماره ۲۱ – آیه شماره ۱۶۸ سوره بقره ” یا ایها الناس کلوا مما فی الارض حلالا طیبا و لا تتبعوا خطوات الشیطان .انه لکم عدو مبین ”
باور کنیم ؛ ای مردم بخورید از آنچه حلال و پاک است در زمین و پیروی نکنیدوسوسه های شیطان را .( باور کنید) بدرستیکه شیطان برای شما دشمنی آشکار است.

 

باور شماره ۲۲ – آیه شماره ۱۶۹ سوره بقره ” انما یامرکم بالسوء و الفحشاء و ان تقولوا علی الله ما لا تعلمون ”
باور کنیم ؛ بدرستیکه شما را امر میکند به اعمال بد و فحشاء و اینکه نسبت دهید به خداوند آنچه به آن علم ندارید.

 

باور شماره ۲۳ – آیه ۱۷۴ سوره بقره
” ان الذین یکتمون ما انزل الله من الکتاب و یشترون به ثمنا قلیلا ، اولئک ما یاکلون فی بطونهم الا النار و لا یکلمهم الله یوم القیامه و لا یزکیهم ، و لهم عذاب الیم ”
باور کنیم ؛ یقینا آنان که پنهان میکنند آنچه را خداوند نازل فرموده و میگیرند بابت این کتمان بهایی اندک ، ایشان نمیخورند در شکم هایشان الا آتش و تکلم نخواهد کرد خداوند با ایشان روز قیامت و پاکشان نخواهد کرد و برای ایشان است عذابی دردناک.

 

باور شماره ۲۴ – آیه ۱۷۷ سوره بقره
” لیس البر ان تولوا وجوهکم قبل المشرق والمغرب و لکن البر من آمن بالله والیوم الاخر و الملائکه و الکتاب و النبیین و اتی امال علی حبه ذوی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل و السائلین و فی الرقاب و اقام الصلواه و اتی الزکوه و الموفون بعهدهم اذا عاهدوا و الصابرین فی الباساء و الضراء و حین الباس، اولئک الذین صدقوا و اولئک هم المتقون .
باور کنیم ؛  نیکوکاری در این نیست که روی بجانب مشرق و مغرب کنیم لیکن نیکوکار کسی است که ایمان داشته باشد به خداوند و روز قیامت و ملائکه و قرآن مجید و پیامبران ، و دارایی خود را در راه دوستی خداوند به خویشاوندان و یتیمان و فقیران و رهگذران و سائلان و در آزاد کردن بندگان صرف نماید .و نماز بپای دارد و زکات مال به مستحقان بدهد و با هر کس عهد بست به عهد خود وفا کند و در کارزار و سختیها صبور و شکیبا باشد و به وقت رنج و تعب صبر پیشه کند .( باور کنیم) کسانیکه بدین اوصاف آراسته اند انان بحقیقت راستگویان و آنان پرهیزکارانند.

 

باور شماره ۲۵ – آیه ۱۸۳ سوره بقره
” یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون ”
باور کنیم ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید باور کنید واجب گردید بر شما روزه داشتن چنانکه واجب شده بود بر امت های گذشته و این دستور برای این است که پرهیزکار شوید.

 

باور شماره ۲۶ – آیه ۱۸۶ سوره بقره
” و اذا سالک عبادی عنی فانی قریب . اجیب دعوه الداع اذا دعان . فلیستجیبوا لی و لیومنوا بی لعلکم یرشدون ”
” باور کنیم؛  این فرمایش خداوند را که” و هنگامی که بندگانم از تو ” ای پیامبر ” راجع به من سوال کردند ، یقینا من نزدیکم ، و اجابت میکنم درخواست درخواست کننده را هنگامی که مرا بخواند . پس بایستی اجابت کنید برای من و بایستی ایمان بیاورید به من شاید هدایت شوید.

 

باور شماره ۲۷ – آیه مبارکه ۲۱۲ سوره بقره
” زین للذین کفروا الحیوه الدنیا و یسخرون من الذین امنوا و الذین اتقوا فوقهم یوم القیامه و الله یرزق من یشاء بغیر حساب ”
باور کنیم ؛ زینت انگاشته شد برای کسانی که کافر شدند زندگی دنیایی و ” در حالی که ” مسخره میکنند انانی را که ایمان اوردند ” در حالی که ” افرادی که تقوا پیشه کنند فوق ایشان خواهند بود در روز قیامت و خداوند رزق میدهد ایشان را بدون حساب .

 

باور شماره ۲۸ – آیه ۲۱۴ سوره مبارکه بقره
” ام حسبتم ان تدخلوا الجنه و لما یاتکم مثل الذین خلوا من قبلکم . مستهم الباساء و الضراء و زلزلوا حتی یقول الرسول و الذین امنوا معه متی نصرالله ، الا ان نصرالله قریب.”
باور کنیم؛  آیا گمان میکنید که به بهشت داخل خواهید شد و حال آنکه هنوز برای شما نیامده است مثال آنانی که قبل از شما آمدند و رفتند ، بر آنان رنج و سختی ها رسید و پریشان خاطر و هراسان بودند تا آنجا که پیامبر و گروندگان به او به خداوند عرض میکردند که کی نصرت خداوند خواهد آمد ؟ ، همانا آگاه باشید براستی که نصرت و یاری خداوند نزدیک است.

 

باور شماره ۲۹ – آیه ۲۱۵-سوره مبارکه بقره
یسئلونک ماذا ینفقون ، قل ما انفقتم من خیر ، فللوالدین و الاقربین والیتامی و المساکین و ابن السبیل. و ما تفعلوا من خیر فان الله به علیم .
باور کنیم ؛ ” ای پیامبر” از تو سوال میکنند در راه خدا چه انفاق کنیم؟ بگو هر آنچه از مال خود انفاق کنید از خیر برای پدر و مادر و خویشان و فقیران و راه گذران . و ” باور کنید ” آنچه انجام دهید از خیرات بدرستیکه خداوند به آن آگاه است .

 

باور شماره ۳۰ – آیه ۲۱۶ سوره مبارکه بقره
کتب علیکم القتال و هو کره لکم و عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم ، و الله یعلم و انتم لاتعلمون.
باور کنیم ؛ واجب شد برای شما جنگ ( با دشمنان دین ) در حالی که شما از آن کراهت دارید ( پس به یقین باور کنید ) ” و چه بسا از چیزی کراهت دارید و آن برای شما خیر باشد و چه بسا چیزی را دوست داشته باشید در حالی که برای شما شر باشد” و( این مطلب را ) خداوند میداند و شما نمی دانید.

 

باور شماره ۳۱ – آیه ۲۱۷ سوره مبارکه بقره
و من یرتدد منکم عن دینه فیمت و هو کافر فاولئک حبطت اعمالهم فی الدنیا و الاخره ، و اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون.

باور کنیم ؛  و هر کس از شما از دین خود برگردد و بحال کفر باشد تا بمیرد ، چنین کسانی اعمالشان در دنیا و آخرت ضایع و باطل گردیده و آنان اهل جهنم بوده و در آن همیشه معذب خواهند بود .

 

باور شماره ۳۲- آیه ۲۲۳ سوره مبارکه بقره
” و اتقواالله و اعلموا انکم ملاقوه و بشر المومنین”
باور کنیم ؛ و تقوا داشته باشید و بدانید که محققا به ملاقات خداوند خواهید رفت ؛ و بشارت بده اهل ایمان را .

 

باور شماره ۳۳- آیه ۲۵۷ سوره مبارکه بقره
” الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النور ؛ و الذین کفروا اولیاءهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات .اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون ”
باور کنیم ؛ خداوند یاور کسانی است که ایمان بیاورند ، خارج میکند ایشان از تاریکها بسوی نور و کسانی که کافر شوند یاوران ایشان طاغوتها هستند که ایشان را از نورانیت خارج نموده و بسوی تاریکیها میبرند ایشان اصحاب آتشند کته در آن جاویدان خواهند بود .

 

باور شماره ۳۴ – آیه ۲۶۱ سوره مبارکه بقره
” مثل الذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله کمثل حبه انبتت سبع سنابل فی کل سنبله مائه حبه. والله یضاعف لمن یشاء والله واسع علیم ”
باور کنیم ؛  کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می کنند ، همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد دو یا چند برابر میکند ، و لطف خداوند گسترده و او ( به همه چیز ) داناست .

 

باور شماره ۳۵ – آیه ۲۶۲ سوره مبارکه بقره
” الذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله ثم لا یتبعون ما انفقوا منا و لا اذی لهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون ”
باور کنیم ؛ آنانکه مالشان را در راه خدا انفاق کنند و ( به مستحقان) منتی نگذاشته و آزار نکنند ، آنها را پاداشی نیکو نزد خدا خواهد بود و از هیچ پیش آمدی بیمناک نباشند و هرگز ( در دنیا و عقبی) اندوهناک نخواهند بود .

باور شماره ۳۶ – آیه ۲۶۳ سوره مبارکه بقره
” قول معروف و مغفره خیر من صدقه یتبعها اذی ؛ و الله غنی حلیم ”
باور کنیم؛  زبانی خوش و طلب آمرزش ( نسبت به مستمندان) بهتر است از صدقه ای که از پی آن آزار باشد و خداوند ( از خلق ) بی نیاز و نسبت به آنان بردبار است .

 

باور شماره ۳۷ – آیه ۲۶۵ سوره مبارکه بقره
” و مثل الذین ینفقون اموالهم ابتغاء مرضات الله و تثبیتا من انفسهم کمثل جنه بربوه اصابها وابل فاتت اکلها ضعفین .فان لم یصبها وابل فطل .و الله بما تعملون بصیر ” .
باور کنیم ؛ و مثل آنانکه مالشان را در راه خشنودی خدا انفاق کنند و با کمال اطمینان خاطر ، دل بلطف خدا شاد دارند مثل دانه ای است که در زمین شایسته بریزند بر آن باران زیادی بموقع ببارد و ثمره و حاصلی دو چندان که انتظار دارند بدهد و اگر باران بسیار نیاید اندک اندک بارد تا بثمره رسد خداوند بکار نیکان بصیر و آگاهست.

 

باور شماره ۳۸ – آیه ۲۶۷ سوره مبارکه بقره
” یا ایها الذین امنوا انفقوا من طیبات ما کسبتم و مما اخرجنا لکم من الارض و لا تیمموا الخبیث منه تنفقون و لستم باخذیه الا ان تغمضوا فیه. و اعلموا ان الله غنی حمید.”
باور کنیم ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید انفاق کنید از بهترین آنچه کسب کرده اید و از آنچه برای شما از زمین برویانیم و بدها را برای انفاق معین نکنید در صورتیکه شما خود نستانید مگر آنکه از بدی آن شما خود چشم پوشی کنید ، و باور کنیم که خدا بی نیاز بذات و ستوده صفات است .

 

باور شماره ۳۹ – آیه ۲۷۰ سوره مبارکه بقره
” و ما انفقتم من نفقه او نذرتم من نذر فان الله یعلمه ، و ما للظالمین من انصار ”
باور کنیم ؛ هرچه انفاق کنید یا به نذر صدقه بدهید همانا خداوند میداند ( ولی اگر در حق مسکینان ستم کنید) ستمکاران را در دو جهان یار و یاوری نخواهد بود .

 

باور شماره ۴۰ – آیه ۲۷۱ سوره مبارکه بقره
” ان تبدوا الصدقات فنعما هی ، و ان تخفوها و توتوها الفقراء فهو خیر لکم ، و یکفر عنکم من سیاتکم ، و الله بما تعملون خبیر ”
باور کنیم ؛ اگر به نیازمندان آشکارا انفاق کنید ، کاری نیکوست ولی اگر در پنهان به فقرا کمک کنید نیکوتر است و خداوند بپاداش آن گناهان شما را مستور دارد و خداوند از آشکار و نهان شما آگاه است.

 

باور شماره ۴۱ – آیه ۲۷۲ سوره مبارکه بقره
” و ما تنفقوا من خیر فلانفسکم ، و ما تنفقون الاابتغاء وجه الله ؛ و ما اتنفقوا من خیر یوف الیکم و انتم لا تظلمون ”

باور کنیم؛ آنانکه مال خود را انفاق نمایند در شب و روز و نهان و آشکار ، آنان را پاداش نیکو نزد پروردگارشان خواهد بود و هرگز ( از آینده ) بیمناک و از ( گذشته) اندوهگین نخواهند بود.

 

الله اکبر ، چقدر آیات قرآن مجید زیباست و چقدر خداوند متعال در این آیات اخیر تاکید به انفاق نموده است . الله اکبر

باور شماره ۴۲ – آیه مبارکه ۲۷۴ سوره مبارکه بقره
” الذین ینفقون اموالهم باللیل و النهار سرا و علانیه فلهم اجرهم عند ربهم ، و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون ”
باور کنیم ؛ آنانکه انفاق میکننداموال خود را بشب و روز ، پنهان و آشکار ، پس برای ایشان است مزدشان نزد پروردگارشان و نیست بیمی برایشان و نه ایشان اندوهناک شوند.

 

باور شماره ۴۳ – آیه ۲۷۷ سوره مبارکه بقره
” ان الذین امنوا و عملوا الصالحات و اقاموا الصلوه و اتوا الزکوه لهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون ” .
باور کنیم ؛ بدرستی انانی که ایمان اوردند و عمل صالح انجام دادند و زکات دادند، اجر ایشان نزد پروردگارشان است و نه خوف و نه اندوهی برای ایشان وجود ندارد .

 

باور شماره ۴۴ – آیه ۲۸۱ سوره مبارکه بقره
” و اتقوا یوما ترجعون فیه الی الله ثم توفی کل نفس ما کسبت و هم لایظلمون “.
باور کنیم ؛ و باید تقوا پیشه کنید روزی که برگردانده میشوید در آن روز بسوی خداوند و تمام داده شود هر نفسی آنچه را اندوخته و ایشان ستم کرده نمی شوند.

 

باور شماره ۴۵ – آیه ۲۸۴ سوره مبارکه بقره
” لله ما فی السموات و ما فی الارض ، و ان تبدوا ما فی انفسکم او تخفوه یحاسبکم به الله ، فیغفر لمن یشاء و یعذب من یشاء و الله علی کل شئ قدیر”.
باور کنیم ؛ از آن خداوند میباشد آنچه در آسمانها و زمین است و اگر اظهار کنید آنچه در نفوستان است یا مخفی اش کنید ، محاسبه میکند خداوند شما را بواسطه آن ؛ پس میامرزد برای آنکه خواهد و عذاب مینماید آنکه را خواهد و خداوند بر همه چیز تواناست.

 

باور شماره ۴۶ – آیه ۲۸۶ سوره مبارکه بقره
” لا یکلف الله نفسا الا وسعها لها ما کسبت و علیها مااکتسبت .”
باور کنیم ؛ خداوند متعال هیچکس را تکلیف نکند مگر بقدر توانایی او ، نیکی های هر شخص بسود او و بدیهایش نیز بزیان خود او خواهد بود .

 

باور شماره ۴۷ آیه مبارکه ۴ سوره مبارکه ال عمران
” ان الذین کفروا بایات الله لهم عذاب شدید و الله عزیز ذوانتقام “.
باور کنیم ؛ بدرستیکه هر کس به آیات خداوند کافر شود برای ایشان عذاب شدید خواهد بود.و خداوند قوی و تواناست و انتقام ستمکاران با اوست .

 

باور شماره ۴۸- آیه مبارکه ۵ سوره مبارکه ال عمران.
” ان الله لا یخفی علیه شئ فی الارض و لا فی السماء “.
باور کنیم ؛ براستی که چیزی در زمین و آسمان از خداوند پنهان نیست .

 

باور شماره ۴۹ – آیات مبارکه ۱۰ و ۱۱ سوره مبارکه آل عمران ،
ان الذین کفروا لن تغنی عنهم اموالهم و لا اولادهم من الله شیئا . و اولئک هم وقود النار ، کداب ال فرعون و الذین من قبلهم کذبوا بایاتنا فاخذهم الله بذنوبهم ، و الله شدید العقاب ”
باور کنیم براستی آنانکه کافر شدند هرگز کفایت نکند از ایشان اموال و اولادشان از خداوند چیزی ( نسبت به وظایفی که نسبت به خداوند داشتند) . و ایشان خود آتش افروز آتش جهنم میباشند . مانند سیرت زشت آل فرعون و کسانی که قبل از ایشان بودند . که تکذیب میکردند آیات خداوند را با انجام گناهان ، و خداوند عقوبت کننده ای سخت و شدید است.

 

باور شماره ۵۰ – آیه ۱۱ سوره مبارکه آل عمران.
” قل للذین کفروا ستغلبون و تحشرون الی جهنم و بئس المهاد”
باور کنیم ؛ بگو ای پیامبر به آنانکه کافر شدند که بزودی مغلوب و بجهنم محشور میشوید و بسیار بد جایگاهی است.

 

باور شماره ۵۱ – آیه ۱۴ سوره مبارکه آل عمران
” زین للناس حب الشهوات من النساء و البنین و القناطیر المقنطره من الذهب و الفضه و الخیل المسومه و الانعام و الحرث ، ذالک متاع الحیوه الدنیا ، و الله عنده حسن الماب ”
باور کنیم ، زینت کرده شد حب شهوات به زنان و فرزندان و همیان های زر و سیم و اسبهای با نشان نیکو و چهار پایان و مزارع .( لیکن باور کنیم ) اینها همه متاع زندگانی فانی دنیوی بوده و نزد خداوند است همان بازگشت نیکو .

باور شماره ۵۲ – آیه ۱۵ سوره مبارکه آل عمران
” للذین اتقوا عند ربهم جنات تجری من تحت الانهار خالدین فیها و ازواج مطهره و رضوان من الله ، والله بصیر بالعباد ”
باور کنیم برای آنانکه تقوا پیشه کنند نزد خداوند باغ های بهشتی است که از زیر درختان آن نهرها جاریست و در آن جاویدان متنعم خواهند بود و زوج های پاکیزه و آراسته از نزد خداوند ؛ و خداوند بحال بندگان بیناست ” .

 

باور شماره ۵۳ – آیه ۱۹ سوره مبارکه آل عمران
” ان الدین عندالله الاسلام ؛و مااختلف الذین اوتواالکتاب الا من بعد ما جاءهم العلم بغیا بینهم ؛ و من یکفر بایات الله فان الله سریع الحساب ”
باور کنیم ؛ براستی که دین پسندیده نزد خداوند اسلام است و اهل کتاب در آن راه مخالفت نپیمودند مگر پس از آنکه بحقانیت آن آگاه شدند و این خلاف را از راه حسد در میان آوردند و هر کس به آیات خداوند کافر شود بداند براستی که محاسبه خداوند زود خواهد بود

 

باور شماره ۵۴ – آیه ۲۱ سوره مبارکه آل عمران
” ان الذین یکفرون بایات الله و یقتلون النبیین بغیر حق و یقتلون الذین یامرون بالقسط من الناس فبشرهم بعذاب الیم ؛ اولئک الذین حبطت اعمالهم فی الدنیا والاخره و ما لهم من ناصرین ”
باور کنیم ؛ همانا کسانی که به آیات خداوند کافر شوند و انبیاء را بی جرم و و بناحق بکشند و با آن مردمی که خلق را بعدل و راستی خوانند نیز دشمن شده و بقتل رسانند ، ای پیامبر آنها را بعذاب سخت دردناک بشارت ده.

 

باور شماره ۵۵ – آیات ۲۶ و ۲۷ سوره مبارکه آل عمران
” قل اللهم مالک الملک توتی الملک من تشاء و تنزع الملک ممن تشاء و تعز من تشاء و تذل من تشاء بیدک الخیر ، انک علی کل شئی قدیر ؛ تولج اللیل فی النهار و تولج النهار فی اللیل و تخرج الحی من المیت و تخرج المیت من الحی و ترزق من تشاء بغیر حساب ”
باور کنیم و ؛ بگو ای پیامبر ، بارخدایا ، ای پادشاه ملک هستی ، تو هرکه را خواهی عزت ملک و سلطنت بخشی و از هر که خواهی بگیری و به هر که خواهی عزت و اقتدار بخشی و هر که را خواهی خوار گردانی و هر خیر و نیکوئی بدست توست و تنها تو بر هر چیزی توانائی.

 

باور شماره ۵۶- آیه ۲۸ سوره مبارکه آل عمران
” لا یتخذ المومنون الکافرین اولیاء من دون المومنین ، و من یفعل ذالک فلیس من الله فی شئ الا ان تتقوا منهم تقیه . و یحذرکم الله نفسه و الی الله المصیر”
باور کنیم ؛ اهل ایمان نباید مومنان را واگذاشته و کافران را دوست گزینند و هر که چنین کند رابطه او با خدا مقطوع است مگر برای در حذر بودن از شر آنها و خدا شما را از عقاب خود میترساند و بدانید بازگشت همه بسوی خدا خواهد بود .

 

باور شماره ۵۷ – آیه ۲۹ سوره مبارکه آل عمران
” قل ان تخفوا ما فی صدورکم او تبدوه یعلمه الله ، و یعلم ما فی السموات و ما فی الارض ، و الله علی کل شئ قدیر ”
باور کنیم ، بگو ای پیامبر هر چه را در دل پنهان داشته و یا آشکار کنید خدا به همه آگاه است و به هرچه در آسمانها و زمین است داناست و بر همه چیز تواناست .

 

باور شماره ۵۸ -آیه ۳۰ سوره مبارکه آل عمران
” یوم تجد کل نفس ما عملت من خیر محضرا، و ما عملت من سوء، تود لو ان بینها و بینه امدا بعیدا .و یحذرکم الله نفسه . والله رئوف بالعباد .”
باور کنیم ؛ روزی را که هر شخصی هر کار نیکو کرده ( همه را) در پیش روی خود حاضر ببیند و آنچه بد کرده آرزو کند که ای کاش میان او و کار بدش بمسافتی دور جدایی باشد و خداوند شما را از عقاب خود میترساند و خداوند در حق بندگان بسی مهربانست.

 

باور شماره ۵۹ – آیه ۳۱ سوره مبارکه آل عمران
” قل ان کنتم تحبون الله، فاتبعونی یحببکم الله و یغفر لکم ذنوبکم . والله غفور رحیم ”
باور کنیم ؛ بگو ای پیامبر ، اگر خداوند را دوست دارید مرا پیروی کنید تا خداوند شما را دوست بدارد و گناهان شما را ببخشد که خداوند آمرزنده و مهربانست.

باور شماره ۶۰ – آیه ۵۱ سوره مبارکه آل عمران
” ان الله ربی و ربکم فاعبده. هذا صراط مستقیم”
باور کنیم ؛ براستی که خداوند پروردگار من و شماست ، پس او را بپرستید که همین راه مستقیم است.

 

باور شماره ۶۱ -آیه ۶۰ سوره مبارکه آل عمران
” الحق من ربک فلا تکن من الممترین”
باور کنیم ؛ سخن حق همانست که از جانب خداوند رسیده ، مبادا هرگز در آن شک نمایی.

 

باور شماره ۶۲ – آیه ۷۳ سوره مبارکه آل عمران
” قل ان الفضل بیدالله، یوءتیه من یشاء ، و الله واسع علیم ”
باور کنیم ؛ بگو ( ای پیامبر ) براستی که فضل و رحمت بدست خداوند است که عطا میکند به هر کس بخواهد و خداوند دارای رحمت بی انتها و دانایی به همه امور است.

 

باور شماره ۶۳ – آیه ۸۵ سوره مبارکه آل عمران
” و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه ، ‌و هو فی الاخره من الخاسرین ”
باور کنیم ؛ و هرکس غیر از اسلام دینی اختیار کند هرگز از وی پذیرفته نخواهد شد و او در آخرت از زیانکاران خواهد بود .

 

باور شماره ۶۴ – آیه ۹۰ سوره مبارکه آل عمران
” ان الذین کفروا بعد ایمانهم ثم ازدادوا کفرا لن تقبل توبتهم و اولئک هم الضالون ”
باور کنیم ؛ همانا آنانکه بعد از ایمان کافر شدند و بر کفر خویش افزودند ، هرگز توبه آنها پذیرفته نخواهد شد و هر آئینه ایشان گمراهان خواهند بود.

 

باور شماره ۶۵ – آیه ۹۱ سوره مبارکه آل عمران
” ان الذین کفروا و ماتوا و هم کفار ، فلن یقبل من احدهم ملء الارض ذهبا و لوافتدی به ، اولئک لهم عذاب الیم و ما لهم من ناصرین”
باور کنیم ؛ براستی آنانکه کافر شدند و بکفر مردند پس هرگز پذیرفته نشود از احدی از ایشان برابر همه زمین طلا که بعنوان فدیه پیشکش نمایند ، برای ایشان عذابی دردناک بوده و یاوری نخواهند داشت.

 

باور شماره ۶۶ – آیه ۹۲ سوره مبارکه آل عمران
” لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون ، و ما تنفقوا من شیء فان الله به علیم ”
باور کنیم ؛ هرگز بمقام نیکوکاران نخواهیم رسید مگر از آنچه دوست داریم انفاق نماییم .پس براستی که خداوند بر آنچه انفاق میکنیم آگاهست .

 

باور شماره ۶۷ – آیه ۱۰۱ سوره مبارکه آل عمران
” و من یعتصم بالله فقد هدی الی صراط مستقیم ”
باور کنیم ؛ و هر کس به خداوند متمسک شود پس به تحقیق براه راست هدایت یافته است.

باور شماره ۶۸ – آیه ۱۰۶ سوره مبارکه آل عمران
” یوم تبیض وجوه و تسود وجوه فاما الذین اسودت وجوههم ؛ اکفرتم بعد ایمانکم فذوقوا العذاب بما کنتم تکفرون . وَأَمَّا الَّذِينَ ابْيَضَّتْ وُجُوهُهُمْ فَفِي رَحْمَةِ اللَّهِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ”
باور کنیم ؛ روزی بیاید که گروهی ( مومنان) رو سفید و گروهی رو سیاه باشند ، اما سیه رویان را نکوهش کنند که چرا کافر شدید بعد از ایمان ، پس اکنون بچشید عذاب خداوند را به کیفر کفر و عصیان . و اما کسانی که روی هاشان سپید گردید پس در رحمت خداوند هستند که ایشان در آن جاویدان خواهند بود .

 

باور شماره ۶۹ – آیه ۱۲۹ سوره مبارکه آل عمران
“وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ يَغْفِرُ لِمَنْ يَشَاءُ وَيُعَذِّبُ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ”
باور کنیم ؛ هرچه در آسمانها و زمین است همه ملک خداوند است هر که را خواهد ببخشد و هر که را خواهد عذاب نماید و خداوند آمرزنده و مهربان است .

 

باور شماره ۷۰ – آیات ۱۳۳ الی ۱۳۶ سوره مبارکه آل عمران
وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ
الَّذِينَ يُنْفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ
أُولَئِكَ جَزَاؤُهُمْ مَغْفِرَةٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِينَ
باور کنیم ؛ و بشتابیم بسوی مغفرت پروردگار خود و بسوی بهشتی که پهنای آن همه آسمانها و زمین را فرا گرفته و برای متقین مهیا شده است
۱ – آنان که از مال خود در حال وسعت و تنگدستی انفاق میکنند ،
۲ – و کسانی که خشم و غضب خود را فرونشانند،
۳ – و عفو کنندگان مردم ( و چنین مردمی نیکوکارانند) و خداوند نیکوکاران را دوست دارد ،
۴ – و کسانی که هرگاه از ایشان کار ناشایسته ای سر زند یا ظلمی بنفس خویش نمایند ، خداوند را بیاد آورند پس برای گناهان خود استغفار کنند ، و کیست که ببخشد گناهان را بجز خداوند، آنها هستند که اصرار در کار زشت نکنند چون بزشتی معصیت آگاهند .جزای ایشان آمرزش پروردگار است و باغهایی که از زیر درختانش نهرها جاریست ، جاویدان در آن بهشت ها متنعم خواهند بود و چه نیکوست پاداش نیکوکاران عمل کننده .

 

باور شماره ۷۱ – آیه ۱۳۹ سوره مبارکه آل عمران
” وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ”
باور کنیم ؛ شما مسلمانان نه هرگز در کار دین سستی کنید و نه اندوهناک شوید ، زیرا شما بلند مرتبه ترین ملل دنیا هستید به شرط آنکه با ایمان باشید .

باور شماره ۷۲ – آیه ۱۴۵ سوره مبارکه آل عمران
” وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ كِتَابًا مُؤَجَّلًا وَمَنْ يُرِدْ ثَوَابَ الدُّنْيَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَنْ يُرِدْ ثَوَابَ الْآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِي الشَّاكِرِينَ ”
باور کنیم ؛ هیچ کس جز بفرمان خداوند نخواهد مرد که اجل هرکس در لوح قضای الهی بوقت معین ثبت است . و هرکس برای یافتن متاع دنیا کوشش کند از دنیا بهره مندش کنیم و هر که برای ثواب ابدی آخرت سعی نماید از نعمت آخرت برخوردارش گردانیم و البته خداوند شاکران را جزای نیک خواهد داد .

 

باور شماره ۷۳ – آیه ۱۴۹ سوره مبارکه آل عمران
” يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَباور شماره ۸۳ – آیه ۱۴۹ سوره مبارکه آل عمران
” يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ ”
باور کنیم ؛ ای کسانی که ایمان آوردید اگر کافران را پیروی کنید شما را به دین اعقابتان باز میگردانند پس شما هم از زیانکاران خواهید شد. ”
باور کنیم ؛ ای کسانی که ایمان آوردید اگر کافران را پیروی کنید شما را به دین اعقابتان باز میگردانند پس شما هم از زیانکاران خواهید شد.

ادامه دارد….

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد