wordpress theme

۱۲ – عشق و دوست داشتن Love and love

دوست داشتن سه مدل است : ۱ – نقطه ای، ۲ – خطی، ۳ – مثلثی.

۱ – مدل نقطه ای : در این روش فرد فقط خودش را دوست دارد و مثال بارز آن شیطان و افراد شرور و معتاد می باشند که حاضرند همه را فدای خود بکنند و همه چیز را فقط برای خودشان می خواهند.

۲ – مدل خطی:  در این روش دوست داشتن شرطی  است که فرد مخاطبش را بشرطی دوست دارد که او هم متقابلا او را دوست داشته باشد و اگر مخاطبش او را دوست نداشته باشد او هم او را دوست نخواهد داشت که این روش نیز پسندیده نیست چرا که به دوست داشتن به عنوان معامله نگاه می شود.

۳ – مدل مثلثی: بهترین نوع دوست داشتن است که در آن سه نقطه وجود دارد، من ، مخاطب، و خداوند. به این صورت که من مخاطبم را دوست دارم فقط به خاطر خداوند حتی اگر او مرا  دوست نداشته باشد در این روش  مخاطب من می تواند تمامی مخلوقات خداوند اعم از نبات و حیوان و انسان را شامل شود. این وادی چند مرحله دارد :

۱ –مرحله تخلیه ،

مصداق شعر زیبایی ،

رسم عاشقی نیست باید دل دو دلبر داشتن                       یا جانان یا زجان باید دست برداشتن،

ابتدا بایستی در قلبمان تخلیه صورت گیرد و حب غیر از خداوند متعال از جمله منیت که از همه قویتر است از قلبمان خارج شوند

۲ – مرحله کوچک شمردن افعال : یعنی کلیه اقدامات و کارهای خیری را که انجام میدهیم وظیفه بندگی و انسانی خود بدانیم و مراقب باشیم که دچار عجب و سپس تکبر که مرحله بعد از عجب است نشویم.

سه مثال :

مثال اول : مرحوم حضرت آیت الله علامه میر جهانی (ره) طبق گفته دامادشان مرحوم آقای حجت الاسلام شریعتی (ره) ، با آن مقام معنوی و افتخار تشرفی خدمت امام زمان (عج)  (طبق بیانات خودشان در همین سایت) و تالیف حدود ۵۰ جلد کتب ارزنده نظیر نوائب الدهور فی علائم الظهور، در اواخر عمر این شعر ورد زبانشان بود:

بنده نالایق درگاه یزدانی منم                            در میان مسلمین ننگ مسلمانی منم

مثال  دوم : شیخ اجل سعدی(ره) در نیمه شبی همراه پدرش جهت اقامه نماز شب بپا خاسته بود، رو به پدر میکند و می گوید خوشا به حال من و شما که توفیق نماز شب دارم ولی بقیه مانند مرده ها خوابیده اند، که پدر دانا به او می گوید تو هم گر بخسبی بهتر که در پوستین خلق افتی . چرا که پدر احساس کرد فرزندش دچار عجب شده است .در بیماری عجب ، فرد ابتدا از عمل خودش خوشش می آید و با رشد نهال عجب، در مرحله بعد خود را برتر و سپس دیگران را پست و حقیر می شمارد که مقدمه تکبر است که مظهر آن شیطان رجیم است که هزاران سال خداوند را عبادت کرده بود اما با لحظه ی عجب و سپس تکبر، امر خداوند متعال را تمکین ننموده و در نتیجه تمامی عباداتش نابود می شود.

هر که گوید من منم  ، او من نشد                 کشت او چون لایق خرمن نشد

من تشو با من بشو تا ما شوی                   خوشه شو تا لایق خرمن شوی

خاک هر چه نرمتر شود با یک نسیم ملایم در آسمان اوج می گیرد ولی اگر ثقیل باشد لایق زیر پای ستوران می شود. انسانی که می خواهد اوج بگیرد نیز بایستی خودش را کوچک و کوچکتر و همچون گردی پست تر و کوچک تر از همه مخلوقات بداند و همه را از خودش بهتر بپندارد تا اوج بگیرد.

مثال سوم  : داستان حضرت موسی(ع)   است که زمانی که خداوند متعال از او خواست که مخلوقی پایین تر از خودش را نزد خداوند بیاورد ، او سگ مرده و متعفنی را انتخاب و با خود برد که بین راه به خود آمد که این سگ هر عملی انجام داده بر اساس غریزه و فطرتش بوده ولی من در انتخاب اعمالی که انجام داده ام بین خوب یا بدی مخیر بودم و اگر بدی را انتخاب کرده ام مقصرم و لذا طناب را به گردن خودش افکند و به کوه طور رفت که خداوند فرمود اگر سگ را آورده بودی از نبوت عزل می شدی.این داستان نیز تاکیدی بر لزوم مبارزه با عجب و خودپسندی است .

به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست                 عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

خداوندا به ما عنایتی فرما تا عاشقت شویم ، که با عشق زندگی کردن، زیباترین زندگی هاست.انشاء الله  

                                                                                                با احترام –  حسن زاده

 

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

2 نظر

  1. Wonderful and wise words! Your humble and honest sharing really blessed me – we all have repairs on the go… of every sort! Thanks for reminding us to lay them at the He;l7r&#821eas feet.Blessings ~ Wendy

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد