wordpress theme

۱۸ -ماجرای مرحوم حاج سید محسن زیارت نیا دربان آستان قدس رضوی

با سلام ، مرحوم حاج محسن زیارت نیا  برادر داماد ما ، آقای دکتر سید مهدی زیارت نیا  و کشیک یکم دربانان حرم رضوی بود و مطالبی که عرض می شود نقل قول از آقای دکتر و فرزند مرحوم می باشد .وی گفت برادرم حاج محسن ، چندسال قبل به علت همین بیماری قند، به حالت کما رفتند که ما ناچار ایشان را به بیمارستان ۱۷ شهریور بردیم. او در بیمارستان جند مرتبه از روی تخت به زمین افتاد که ما علت را نمیدانستیم که ناچارا او را به تخت می بستیم.چند روز بعد که حال وی بهتر شد از او راجع به علت افتادن از تخت سوال کردیم مطلب جالبی بشرح ذیل گفت :

“زمانی که در حالت کما بودم ، در عالم رویا می دیدم که در مجلسی حضور دارم و من را در خصوص اعمالی که در طول زندگی انجام داده بودم محاکمه میکردند و مراحل آن نظیر یک پلکان بود که هرگاه یک مرحله را میگذراندم به مرحله بالاتر میرفتم.مثلا یکبار سوال شد چرا در فلان زمان و در فلان اغذیه فروشی زمانی که ساندویج خود را خوردی کاغذ آن را مچاله و به زمین انداختی و برای فرد دیگری زحمت ایجاد کردی ؟البته شخص زیبا چهری ای نیز مرا همراهی میکرد که در زمان طرح سوالات به من تفهیم می کرد که جواب محکمه پسند بدهم.مثلا در یک سوال دیگر از من پرسیدند چرا در فلان رستوران نوشیدنی خود را که باز شده بود نخوردی که آن همراه گفت بگو من آن را باز نکردم بلکه گارسون رستوران باز کرده بود و هرگاه از جواب من راضی نمیشدند مرا از بالای نظیر بام بیمارستان ۱۷ شهریور مشهد که در آنجا بستری بودم به پایین پرتاب می کردند که از شوک این عمل از تخت به زمین می افتادم.زمانی که به بالای پلکان رسیدم آن همراهم رفت و من را به شخص دیگری سپرد اما او گفت هنوز مهلت داری و باید برگردی “

مرحوم حاج محسن چند ماه بعد در مورخه ۹۲/۹/۲۳ فوت نموده و در طبقه پایین صحن جمهوری حرم مطهر رضوی در جوار اربابش حضرت رضا علیه السلام دفن گردیدند .خداوند ایشان و جمیع اموات مومنین و مومنات و ما را مورد رحمتش قرار دهد.انشاءالله.

درس اخلاقی :

حقیر از روزی که این مطالب را از دکتر شنیدم اولا تصمیم گرفتم مصداق فرمایش ذکات العلم نشره این مطلب را در سایت جهت استفاده برادران و خواهران ایمانی ارائه نمایم و ثانیا خودم نیز از آن روز حتی پوست شکلات را در خیابان و پیاده رو میترسم بیندازم و سعی می کنم آن را در ظروف زباله منزل یا خیابان بیاندازم چون یقین دارم در خصوص  زحمتی که برای رفتگر جمع آوری کننده آن ایجاد می کنم ،در مجلسی نظیر مجلس مرحوم حاج محسن بازخواست خواهم شد. مصداق فرمایش قرآن مجید : و من یعمل مثقال ذره خیر یره و من یعمل مثقال ذره شر یره. 

ضمنا چنانکه مستحضر هستید جهت اموات در شب اول فوت نماز لیله الدفن قرائت می شود که این نماز به دو صورت وارد شده است . حمد و دو توحید در رکعت اول و حمد و ده سوره قدر در رکعت دوم و در نوع دیگر نماز که یکی از استادان اخلاقی نیز تاکید بیشتری بر آن داشتند ، حمد و دو توحید در رکعت اول و حمد و ده مرتبه سوره مبارکه تکاثر در رکعت دوم می باشد که توصیه می کنم حتما این سوره و ترجمه آن را  مطالعه بفرمایید .در این سوره مبارکه خداوند متعال می فرماید : الهاکم التکاثر حتی زرتم المقابر …….ثم لتسئلن یومئذ عن النعیم .هلاک کرد شما را کثرت طلبیتان تا آنگاه که ملاقات کردید قبرها را ( کنایه از مردن است آنگاه که قبر خود و دیگر قبور را زیارت می کنیم )…..سپس به تحقیق (تاکید شدید ) در این روز شما سوال خواهید شد در خصوص نعمت هایی که به شما داده شده بودید.

با عنایت به ماجرای مرحوم حاج محسن و سوره مبارکه تکاثر ، زمانی که توسط خداوند در خصوص نعمتهایی که از راه حلال کسب کرده ایم این اندازه حساب کشیده شود (مصداق فرمایش مبارک حضرت علی علیه السلام روحی و روح العالمین له الفدا که در مورد دنیا فرموده اند ، فی حلالها حساب و فی حرامها عقاب یعنی در حلال دنیا حساب و در حرام آن عقوبت است ،وای به حال آن کسانی که از راه حرام کسب روزی نمایند یا پست و منصب و قدرتی داشته باشند که رتق و فتق امور مسلمین را انجام دهند و در این کار غفلت نمایند.برادران و خواهران گرامی  خطاب حضرت علی علیه السلام با همه ماست. مرحوم حاج محسن هم حجت را بر ما تمام کرد که نگوییم نمی دانستیم .

در دین اسلام کلمه زیبایی بنام حق الناس داریم .ما بر اساس اصل معاد که از اصول پنجگانه دینمان می باشد نسبت به تک تک افعال و اعمالمان مسئولیم و باید در  نزد خداوند متعال جوابگو باشیم .اگر نسبت به خداوند باشد به ان حق الله و اگر نسبت به مردم باشد به آن حق الناس می گویند . اگر در خیابان ماشینمان طوری پارک کنیم که سد معبر شود و افراد معطل شوند نسبت به ساعاتی که ایشان معطل شوند مدیون ایشانیم .اگر خودروی ما دودزا باشد و باعث آلودگی هوا شود مدیون تمامی انسانها و حیواناتی می شویم که آن دودها را اشتنشاق نمایند.اگر به فردی توهینی بنماییم که باعث بروز مشکلاتی در تعامل او با دیگران بشود مدیونیم.و……مگر در قرآن مجید نخوانده ایم “و من یعمل مثقال ذره خیر یره و من یعمل مثقال ذره شر یره” هر کس به اندازه مثال ذره ای خیر بکند جرای خیر آن را خواهد دید و هر کس به اندازه مثقال ذره ای شر بکند جزای شر آن را خواهد دید.

پس ای برادر  یا خواهر گرامی همین الان از غفلت گذشته نزد خداوند متعال استغفار نما و سعی کن خسارت هایی را که به دیگران زده ای جبران نمایی .اگر زنده اند حضورا از ایشان عذر خواهی و به حد توان جبران کن و اگر مرده اند ردمظالم برایشان بده و دعا و ذکر و ادعیه برایشان تلاوت کن و به یقین خداوند را رحیم و بخشنده خواهی دید.

زمانی ، در یکی از شرکتهای تولیدی  ایران خودرو ، در سالن غذاخوری مقدار زیادی از غذا که مازاد مصرف پرسنل بود ، چون دست خورده بود دور ریخته می شد ، لذا توسط یکی از اعضای کمیته محرومین شرکت ، قابلمه بزرگی خریداری شد و روی آن نوشته شد ذخیره آخرت ، و پرسنل همان ابتدایی که ظرف غذا را می گرفتند مقدار مازاد را درون آن می ریختند و اعضای کمیته محرومین شرکت آن غذاها را در ظروف یکبار مصرف ریخته و بین خانواده های محرومی که توسط کمیته شناسایی شده بود،  توزیع  می شد(قابل توجه رستورانها و هتل ها) و یا در اقدامی دیگر بسیاری از فعالیتهای پلیسه گیری و غیر تخصصی شرکت به خانواده های محروم داده شد که هم عزتشان بجا باشد و هم درآمدی داشته باشند و هم خیلی سریعتر انجام می دادند  یا در اقدامی دیگر برخی اعضای کمیته محرومین به چهارشنبه بازار نیشابور اعزام شده و بوقلمون های نر و ماده خریداری و به محرومین داده می شد البته با آنها شرط می شد که تا مدتی حق فروش و یا خوردن آنرا ندارند و حتما آنها را تکثیر نمایند و نماینده کمیته جهت بازدید خواهد آمد که طبق بازدیدهای انجام شده دیده شد  بعضا صاحب چندین بوقلمون شده بودند.ضمنا طی فرمهایی اغلب پرسنل موافقت کرده بودند مبالغ مختلفی از حقوقشان ماهانه کسر و به حساب کمیته محرومین واریز شود.این اقدامات باعث شد بود آن شرکت که تا قبل از آن در حال ورشکستگی بود آنقدر عزت و رونق یابد که استخدام در آن از بزرگترین آرزوهای جوانان آن شهر شده بود.

ممکن است گفته شود پیاده سازی و اجرای سیستم ها و تکنیکهای مدیریتی نظیر کایزن ، پنجره جوهری ، تعالی سازمانی و ….موجب رشد و تعالی شرکت بوده است ، بلی درست است اینها علت ظاهری موفقیت شرکت بودند اما هر علتی یک علت العلل و علت باطنی برای حصول نتیجه نیاز دارد که همانا کسب رضایت خداوند با رسیدگی و کمک به محرومین است .*و دعای آن محرومین علت العللی بود که باعث رونق و موفقیت شرکت افزوده می شد بطوری که شرکتی که قرار بود در سال ۱۳۷۷ به علت ضرر دهی به مبلغ تقریبی ۶۰ میلیون فروخته شود در سال ۱۳۷۸ حدود ۹۰۰ میلیون سود خالص داد و این نبود مگر از دعای خیر محرومین و پرسنل راضی شرکت  .

خداوندا ما را یاری فرما در  ادای شکر نعمتهای بی کرانت .انشاء الله

*.در  توضیح عبارات معلول ،علت و علت العلل :اگر کوهی را تجسم کنیم که یر اثر زلزله قطعه ای از کوه جدا شده و بر روی درختی بیفتد و آن را بشکند ، به درخت ، معلول و به سقوط آن قطعه سنگ علت  و به زلزله علت العلل این حادثه می گویند یا اگر در معامله ای پر سود پولدار شدیم به سود ، معلول و به انجام معامله ، علت و به دعای پدر یا مادر یا فقیری که قبلا به او کمک کرده ایم علت العلل وقوع حادثه میگویند.

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

 • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
 • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
 • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
 • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
 • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
 • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

3 نظر

 1. امیدوارم همیشه این هشدارها ی ارزشمند را در لحظه لحظه ی زندگی مد نظر قراردهیم.

 2. با سلام
  جناب مهندس متنی که شما قرار داده اید واقعا لرزه بر اندام من انداخت
  امیدوارم خداوند همه ما را ببخشد
  انشاالله از امروز بنده سعی خواهم کرد حق التاس را بهتر اجرا و در رعایت آن از خداوند کمک بگیرم
  واقعا متن خداپسندانه ای بود
  به امید اینکه در تشرفات حضرتعالی به حرم امام رضا برای بنده هم استغفار نمایید و مرا دعا بفرمایید مخصوصا زمانی که در کفشداری حضرت مشغول هستید
  التماس دعا از همه
  محسن نصری
  ۱۳۹۳/۱۱/۰۵

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد