بسم الله الرحمن الرحیم
آمار بازدید
  • 487
  • 14,607
  • 440,423
  • 1,231,457
  • 9,788,986

۱۱۶ – اصلاح زندگی با اصلاح باورها

بسمه تعالی

     باورها هدایت کننده ما در زندگی می باشند بطوری که دیتاها و اطلاعات منجر به شکل گیری باور و باور منجر به ایجاد نگرش و نگرش منجر به ایجاد رفتار ها می شوند و رفتارها سرنوشت ما را می سازند.

کودکی از مسئول سیرکی پرسید:

چرا فیل به این بزرگی را با طنابی به این کوچکی و ضعیفی بسته‌اید؟ فیل می‌تواند با یک حرکت به راحتی خودش را آزاد کند و خیلی خطرناک است!

پاسخ شنید که:
این فیل چنین کاری نمی‌تواند بکند. چون این فیل با این طناب ضعیف بسته نشده است، بلکه با یک تصور خیلی قوی در ذهنش بسته شده است.
کودک پرسید چطور چنین چیزی امکان دارد؟
صاحب فیل گفت: وقتی که این فیل بچه بود مدتی آن را با یک طناب بسیار محکم بستیم. تلاش زیاد فیل برای رهایی‌اش هیچ اثری نداشت، و از آن موقع دیگر تلاشی برای آزادی نکرده است.
لذا فیل به این باور رسیده است که دیگر نمی‌تواند این کار را بکند!

بعضا هر کدام از ما، با نوعی از باورهای فکری و ذهنی غلط بسته شده‌ایم که مانع حرکت ما می‌شود.

حال ببینیم باورها چگونه تشکیل می شوند.سه تا منابع اصلی تشکیل باور ها عبارتند از ۱- عقل ۲- تجربه ۳- وحی و اطلاعات رسیده از جانب پیامبران الهی و ائمه معصومین علیه السلام.

۱- عقل : انسان توسط قوه عاقله گاهی به برخی باورها می رسد مثلا ” هر چیزی ارزش بکبار امتحان را دارد” این باور مخرب باعث اعتیاد بسیاری از عزیزان معتاد شده است یا اینکه اگر با استناد به این باور دست به برق بزنیم مسلما آخرین بارمان خواهد بود پس این باور باوراشتباهی است لذا عقل نمی تواند منبع مورد اعتمادی جهت انتخاب باورها باشد.

۲- تجربه : بر اساس تجربه نیز گاهی انسان به باورهایی می رسد که نمی تواند مورد استناد قرار گیرد بطور مثال در تجربه ای دانشمندان گروهی موش را داخل ظرف آبی وارد کردند که آنها مجبور بودند برای زنده ماندن شنا کنند .موشها توانستند ۱۷ دقیقه زنده بمانند و بعد از آن همگی خفه شدند و مردند.پس ما براساس تجربه باید باور کنیم موشها در آب فقط ۱۷ دقیقه زنده می مانند گروهی دیگر از موشها را در آب می اندازند ولی در دقیقه ۱۵ همگی را زنده از آب خارج می کنند و پس از ساعتی مجددا همان موشها را در آب می اندازند.حال تصور می کنید چند دقیقه زنده ماندند؟ موشها ۲۶ ساعت داخل آب شنا کرده و زنده ماندند .چرا؟ زیرا در دقیقه ۱۵ که نجات یافتند به این باور رسیده بودند که یکی آنها را نجات خواهد داد.این آزمایش دو چیز را نشان می دهد ۱- به تجربیات نمی توان اعتماد کرد و با مردن سر ۱۷ دقیقه موشها باور کرد که موش فقط ۱۷ دقیقه در آب زنده می ماند ۲- امکان تغییر باورها کاملا وجود دارد و با آموزش افراد می تواند باورهای غلط را اصلاح نمود چنانکه در مورد موشها ، باور ناامیدی را به امید تبدیل و آنها را وادار به تلاش جهت زنده ماندن نمود.

۳-باورهای رسیده از جانب خداوند: اینگونه باورها هرگز خطا نمی کنند و توسط پیامبران الهی در غالب وحی و کتب آسمانی و فرمایشات ائمه معصومین به بشر ارائه شده است که مهمترین آنها را می توان در قرآن مجید  مشاهده نمود که در ذیل به برخی از فرمایشات گوهربار آن اشاره می شود.

۱-باور اول دلیل وقوع حوادث یا حکمت و یا رحمت خداوند است : با عنایت به آیات شریفه قرآن مجید که می فرماید “و عسی ان تکره شیء و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیء و هو شر لکم”یعنی چه بسا از چیزی کراهت دارید در حالی که خیر شما در آن است . چه بسا چیزی را دوست دارید در حالی که برای شما شر بوده و ضرر دارد. باور این آیه غوغا می کند زیرا شخص باور دارنده آن دیگر در زندگی نقمت و بلایی را متصور نمی شود چرا که حوادث برای او یا جنبه حکمت و خواست مدبرانه خداوند محسوب می شوند و یا رحمت او که هر دو شقه برای خیر و صلاح اوست.

یک مثال : اصل ۹۰ به ۱۰ چیست؟ این اصل می‌گوید،۱۰ درصد زندگی خارج از کنترل، ولی ۹۰ درصد آن تحت کنترل ماست و خوب یا بد بودن آن به عکس العمل ما مربوط می‌شود. تأخیر ساعت پرواز هواپیما، خراب شدن ماشین یا فوت یکی از نزدیکان مان دست ما نیست، ما روی این ۱۰ درصد کنترلی نداریم ولی ۹۰ درصد باقی متفاوت است! نگذارید مردم روی زندگی شما تأثیر منفی بگذارند، هر عکس العملی می‌تواند بدترین شرایط را به بهترین شرایط تبدیل کند.

سناریوی ۱- سر میز صبحانه نشسته‌اید که یکدفعه دست دختر کوچکتان به لیوان چای می‌خورد و محتویات آن روی لباس شما می‌ریزد. چیزی که اتفاق افتاده ابداً تحت کنترل شما نبوده است.

اما کاری که شما بعد از افتادن این اتفاق می‌کنید همه چیز را مشخص می‌کند؛ شما عصبانی می‌شوید و سر دخترتان داد می‌زنید. او شروع به گریه کردن می‌کند. حالا با خشم، همسرتان را به خاطر گذاشتن لیوان چای روی لبه میز دعوا می‌کنید و با عجله می‌روید بالا و لباستان را عوض می‌کنید و بر می‌گردید پایین. اما می‌بینید دخترتان به خاطر گریه کردن نتوانسته صبحانه‌اش را تمام کند و برای مدرسه رفتن آماده شود. سرویس دخترتان می‌رود! همسرتان باید سریع برود سر کار، شما ماشین را بر می‌دارید تا دخترتان را به مدرسه برسانید. چون عجله دارید جایی که باید با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنید با سرعت ۹۰ کیلومتر رانندگی می‌کنید. شما بعد از هدر دادن ۳۵ هزار تومان برای جریمه سرعت غیرمجاز با ۱۵ دقیقه تأخیر به مدرسه می‌رسید.

دخترتان با عجله بدون خداحافظی به طرف در می‌دود. شما نیز با نیم ساعت تأخیر به محل کارتان می‌رسید، اما می‌بینید کیفتان را فراموش کرده‌اید! روز شما خراب می‌شود و همینطور خراب‌تر. بالاخره با خستگی بر می‌گردید خانه و بدیهی است که جو خانه مثل هر روز نیست و همسر و دخترتان از شما دلخور هستند و هرسه شما روز بدی داشته‌اید. چرا؟ به خاطر عکس العمل شما هنگام صبحانه خوردن. چرا شما روز افتضاحی داشتید؟ الف- تقصیر چای بود؟ ب -تقصیر دخترتان بود؟ پ- تقصیر پلیس بود؟ ت- تقصیر خودتان بود؟ جواب قطعاً «ت» است. ریختن چای تقصیر شما نبود اما عکس العمل شما به ریختن چای تنها در همان ۵ ثانیه، روز شما را خراب کرد. حالا ببینید این روز می‌توانست چگونه باشد؛

سناریوی دوم – چای روی لباس شما می‌ریزد. دخترتان خیلی ناراحت می‌شود. شما می‌گویید «عیبی ندارد عزیزم، دفعه بعد حواست را بیشتر جمع کن.» حوله را از روی صندلی بر می‌دارید و سریع می‌روید بالا، پیراهن دیگری می‌پوشید و کیفتان را بر می‌دارید و سریع می‌آیید پایین، در همین لحظه دخترتان را از پنجره می‌بینید که سوار سرویس شد و برای شما دست تکان داد. شما ۵ دقیقه زودتر به کارتان می‌رسید، به همکارانتان سلام می‌کنید و با نشاط و انرژی روی کارتان تمرکز می‌کنید. دو سناریوی مختلف، شروع‌های یکسان، پایان‌های خیلی متفاوت! چرا؟ به خاطر عکس العمل شما که متاثر از باورهای شماست!

لذا حتما اجازه ندهید اتفاق‌های مختلف، روز و زندگی شما را مختل کند چون هر عکس العمل اشتباه می‌تواند ضرر زیادی به همراه داشته باشد.حال مجددا آیه زیبا و پرمحتوای بالا را قرائت و با هم در آن اندیشه میکنیم تا آن را با عمق جان باور کنیم.

۲-باور دوم –آیۀ زیبای ” و لنبلونکم به شیء من الخوف و جوع و نقص من الاموال و الانفس و ثمرات و بشر الصابرون الذین اذا اصابتهم المصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون  اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم مفلحون” و هر آینه شما را امتحان می کنیم به چبزهایی نظیر ترس و گرسنگی و نقص اموال و نفوس(مرگ عزیزان) و فرزندان و بشارت بده صابران را ، آنانی که هرگاه مصیبتی می بینند می گویند انا لله و انا الیه راجعون  بر ایشان است صلوات و رحمتاز نزد پروردگارشان و هم ایشانند رستگاران.

بر اساس این باور زیبا ، ما در همه حال بایستی در برابر اتفاقات و حوادث و مواردی که در زندگی برایمان اتفاق افتاده و می افتند با این باور که خداوند ناظر زندگی ماست و این گونه حوادث یک امتحان الهی است که جهت ارتقاء معنوی ما حادث شده و خیر و صلاح ما را می خواهد ، ضمن اعتماد به خداوند متعال ، با طیب خاطر پذیرای آنها باشیم و بگوییم پسندیم آنچه را جانان پسندد.

۳-باور سوم – آیه زیبای ” و من یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره “ یعنی هرکس مثال ذره ای خیر یا شر انجام دهد سزای عمل خویش را در غابب پاداش یا جزا خواهد دید .

ماجراهایی نظیر ماجرای بیمارستان رضوی ، ماجرای کمیته محرومین شرکت کابل خودرو سبزوار و ماجرای دفترچه بیمه تامین اجتماعی که در مقالات قبلی عرض شدند نمونه هایی از این باور زیبا و حتمی است که توصیه می شود دوستان عزیز آنها را مطالعه بفرمایند و چه بسا موارد متعددی نیز برای خودتان اتفاق افتاده باشد که بسیار خوشحال خواهم شد اگر جهت استحکام باورهای بینندگان این سایت آنها را مرقوم بفرمایید.

۴- باور چهارمدلیل اتفاقات : همچنانکه در مقالات قبل عرض کردم زندگی سینوسی است ، یک روز به مراد ما و روزی دیگر ممکن است به مراد ما نباشد مهم این است رشتۀ ارتباط و ایمان ما به خداوند متعال قطع نشود که ناامیدی از عنایت خداوند متعال از بزرگترین گناهان است و هیچگاه علت حوادث را شانسی و اتفاقی ندانیم بلکه به قول فرمایش یکی از بزرگان ، آنها را معلول حداقل سه علت بدانیم : یک-انعکاس اعمال گذشتۀ خودمان  . دو- امتحان الهی برای قیاس صبر و تحمل ایمانی ما .سه-ارتقاء ایمانی .

۵-باور پنجم  وظیفۀ ما در برابر اماناتی که خداوند متعال به ما داده از جمله بدن سالم ، حفظ آن از گزند بیماریها و حوادث توسط اقدامات پیشگیرانه قبل از بیماری و اقدامات درمانی پس از حادثه و بیمار شدن است .حال اگر بهبودی حاصل شد الحمدلله و اگر علارغم تلاش ما نتیجه ای حاصل نشد باز هم الحمدلله چرا کهالعبد یدبر و الله یقدر” بنده ها تدبیر می کنند و خداوند تقدیر می کند آنچه را خیر و صلاح بنده در آن است .

۶-باور ششم – باور غلط ” انجام عبادت برای عبادت ” :

چند روز قبل در منزل چون دستم بند بود از یکی از بستگان تقاضایی کردم  اما او بدون توجه به نیاز من مشغول خواندن قرآن بود که ناگهان این مطلب به ذهنم آمد که ما بعضا به دلیل و حکمت واقعی اعمال فکر نمی کنیم و اعمال را برای اعمال انجام می دهیم یعنی بطور مثال نماز می خوانیم که نماز خوانده باشیم و قرآن می خوانیم که قرآن خوانده باشیم و دعا می خوانیم که دعا خوانده باشیم . …. در صورتی که با توجه به مقاله درخت سعادت هدف اصلی ما از انجام این اعمال ، انسان الهی شدن یعنی به یاد خداوند بودن و رعایت تقوای الهی و طی مراحل سعادت است پس هرگاه مشغول قرائت قرآن بودیم و کسی از ما کمک خواست باید قرآن را کنار گذاشته و به کمک او بشتابیم به بیانی دیگر باید به هدف بیندیشیم نه به وسیله.

۷-باور هفتم- ” باور دوازده مرحله درخت سعادت ” :

۱- باور کنیم که سعادت واقعی در دنیا و آخرت در کسب رضایت خداوند متعال است ،

۲- باور کنیم که کسب  رضایت خداوند با شکر نعمتهای او حاصل می شود ،

۳- باور کنیم که شکر نعمتهای خداوند در انجام عمل است نه به لق لق زبان ،

۴- باور کنیم که شرط قبولی انجام عمل  نزد خداوند متعال است مودبانه بودن عمل است ،

۵- باور کنیم که مودبانه بودن عمل در صورتی حاصل می شود که متواضع باشیم یعنی در قلبمان مودب باشیم ،

۶- باور کنیم که متواضع بودن تنها با دوست داشتن خداوند متعال و به طبع او دیگر مخلوقات او حاصل می شود ،

۷- باور کنیم که بستر و شرط دوست داشتن ، داشتن معرفت و شناخت خداوند متعال است ،

۸- باور کنیم که بستر و شرط معرفت و شناخت ، عنایت و توجه خداوند به ما است ،

۹- باور کنیم که بستر و شرط عنایت و توجه خداوند به ما ، در انجام توسل و زاری به درگاه اوست ،

۱۰-باور کنیم که بستر و شرط قبولی توسل ما به درگاه او ، سنخیت و شبیه بودن ما با صفات مطلوب اوست ،

۱۱-باور کنیم که بستر و شرط سنخیت و شبیه بودن ما با صفات مطلوب او ، در رعایت تقوای الهی است ،

۱۲-باور کنیم که بستر و شرط رعایت تقوای الهی  ، تذکر آن به آن یاد خداوند متعال در حین انجام فروعات دهگانه و قرائت قرآن و ادعیه رسیده از جانب حضرات معصومین علیهم السلام است 

۸ – تاثیر ویتامین d در کاهش سرطان

ویتامین D همچنین به عنوان ویتامین آفتاب شناخته شده است آن در پوست شما که در معرض نور آفتاب است ساخته می شود. با وجود آن، کمبود ویتامین D یکی از شایع ترین کمبود مواد مغذی در جهان است. تا ۴۲٪ از جمعیت بزرگسال در ایالات متحده دارای سطوح پایین ویتامین D هستند که می تواند سبب مشکلات سلامتی شود.

ویتامین D به ویژه برای سلامت استخوان ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن مهم است. در این مقاله مقدار ویتامین D مورد نیاز شما بیان می شود.

۹- ویتامین D چیست؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که اعمالی مانند یک هورمون استروئیدی در بدن دارد.
دو شکل از ویتامین D در رژیم غذایی وجود دارد:
ویتامین D2 (ارگوکلسیفرول): که در برخی قارچ ها پیدا شده است.
ویتامین D3 (کوله کلسیفرول): موجود در ماهی های روغنی، روغن کبد ماهی و زرده تخم مرغ.
D3 قوی تر از دو نوع است و باعث افزایش سطح خونی ویتامین D تقریباً دو برابر D2 می شود.
مقادیر زیادی از ویتامین D می تواند در پوست شما با قرار گرفتن در برابر اشعه UV از نور خورشید ساخته شود. هر ویتامین D اضافی در چربی بدن شما برای استفاده های بعدی ذخیره می شود.
هر سلول در بدن شما دارای یک گیرنده ویتامین D است این ویتامین در بسیاری از فرآیندها، از جمله سلامت استخوان، عملکرد سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر سرطان نقش دارد.

۲-۹- کمبود ویتامین D چگونه است؟

با این حال، به خصوص در زنان جوان، کودکان، سالمندان و افرادی با پوست تیره شایع است.
حدود ۴۲٪ از جمعیت ایالات متحده کمبود ویتامین D دارند. با این حال، این میزان به ۸۲٪ در افراد سیاه و ۷۰٪ در اسپانیایی ها افزایش می یابد.
اگر شما در تمام طول سال به آفتاب قوی دسترسی دارید سپس قرار گرفتن گاه به گاه در معرض نور خورشید ممکن است برای تامین ویتامین D به اندازه کافی باشد.
با این حال، اگر شما دور از شمال یا جنوب خط استوا زندگی می کنید سطح ویتامین D شما ممکن است بسته به فصل در نوسان باشد. سطح آن ممکن است در طول ماه های زمستان به دلیل کمبود نور خورشید به پایین برود.
در این صورت، شما نیاز به تکیه بر رژیم غذایی خود ( یا مکمل ویتامین D ) و همچنین ویتامین D که در چربی بدن در طول تابستان ذخیره می شود برای تامین ویتامین D دارید.
در بزرگسالان، کمبود ویتامین D ممکن است سبب:
ضعف عضلانی.
تشدید از دست دادن استخوان.
افزایش خطر شکستگی.
در کودکان، کمبود شدید ویتامین D می تواند سبب تاخیر در رشد و همچنین نرمی استخوان ( یک بیماری که در آن استخوان نرم می شود ).
علاوه بر این، کمبود ویتامین D با چندین سرطان، دیابت نوع ۱، اسکلروز متعدد، فشار خون بالا و مشکلات تیروئید ارتباط داده شده است.

۳-۹- چقدر ویتامین D باید بگیریم؟

نیاز به ویتامین D به عوامل بسیاری بستگی دارد. این عوامل عبارتند از سن، نژاد، عرض جغرافیایی، فصل، قرار گرفتن در معرض آفتاب، لباس و غیره دارد.
موسسه پزشکی توصیه به مصرف روزانه به طور متوسط ۴۰۰ – ۸۰۰ IU و یا ۱۰ – ۲۰ میکروگرم، برای ۹۷٫۵ درصد از افراد کافی است.
با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که اگر شما در معرض نور آفتاب نیستید نیاز مصرف روزانه بالاتر است.
اگر کسی از شما بپرسد سطوح خونی بالاتر از ۲۰ نانوگرم / میلی لیتر یا ۳۰ / نانوگرم در میلی لیتر کافی در نظر گرفته شده است.
یک مطالعه در بزرگسالان سالم نشان داد که مصرف روزانه از IU 1120 – 1680 برای حفظ سطح خون کافی مورد نیاز است.
در یک مطالعه مشابه، افرادی با کمبود ویتامین D نیاز به ۵۰۰۰ IU برای رسیدن به سطح خونی بالای ۳۰ نانوگرم / میلی لیتر دارند.
مطالعات زنان یائسه مبتلا به میزان ویتامین D کمتر از ۲۰ ng / ml نشان داد که ۸۰۰ – ۲۰۰۰ IU برای بالا بردن سطح خونی بالای ۲۰ نانوگرم / میلی لیتر نیاز است. با این حال، دوزهای بالاتر برای رسیدن به سطح خونی ۳۰ ng / ml مورد نیاز است.
افراد دارای اضافه وزن یا چاق نیز ممکن است مقادیر بالاتری از ویتامین D نیاز داشته باشند.
با در نظر گرفتن همه چیز، مصرف ویتامین D روزانه IU 1000 – 4000، یا ۲۵ – ۱۰۰ میکروگرم برای اطمینان از سطح خونی مطلوب در بسیاری از افراد به اندازه کافی خواهد بود.
با توجه به IOM موسسه پزشکی ۴۰۰۰ واحد ویتامین D حد بالایی ایمنی است. قطعاً بیش تر از آن بدون مشورت با یک متخصص بهداشت مناسب نیست.

۴-۹- سطح خونی مطلوب ویتامین D چیست؟

سطح خونی ویتامین D با اندازه گیری ۲۵ هیدروکسی ویتامین D در خون تعیین می شود که به صورت ذخیره سازی ویتامین D در بدن ارزیابی شده است.
موسسه پزشکی (IOM) و شورای تغذیه نوردیک توصیه های خود را در پایه سطوح خونی زیر:
سطح کافی: ۲۵ هیدروکسی ویتامین D بیشنر از ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر ( بیشتر از ۵۰ نانومول در لیتر )
ناکافی: ۲۵ هیدروکسی ویتامین D کمتر از ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر ( کمتر از ۵۰ نانومول در لیتر )
کمبود: ۲۵ هیدروکسی ویتامین D کمتر از ۱۲ نانوگرم در میلی لیتر ( کمتر از ۲۵ نانومول در لیتر )
این سازمان ادعا می کنند که سطح خونی بیش از ۲۰ نانوگرم / میلی لیتر ویتامین D مورد نیاز بیش از ۹۷٫۵ درصد از جمعیت را تامین کند.
یک کمیته در IOM ارتباط بین سطح خون بالاتر را با هر گونه مزایای اضافی سلامت پیدا نکرد.
با این حال، کارشناسان دیگر، از جمله انجمن غدد، توصیه برای سطح خون بالاتر به ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر ( ۷۵ نانومول در لیتر ) دارند.

۵-۹- منابع اصلی ویتامین D چه هستند؟

شما می توانید ویتامین D را از:
قرار گرفتن در معرض نور خورشید.
غذاهایی که حاوی ویتامین D.
مکمل ها.
جذب ویتامین D به طور کلی بسیار پایین است تعداد بسیار کمی از مواد غذایی حاوی مقدار قابل توجهی از این ویتامین هستند.
غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و همچنین روغن کبد ماهی است.
زرده تخم مرغ نیز حاوی مقادیر کمی و در برخی کشورها شیر و غلات با ویتامین D غنی شده است.
با این حال، مکمل های در دسترس تقریباً در همه جا هستند
ما می توانیم به اندازه کافی ویتامین D را به تنهایی از خورشید بدست آوریم؟
قرار گرفتن در معرض آفتاب تابستان بهترین راه برای دریافت به اندازه کافی ویتامین D است.
با این حال، میزان نور خورشید مورد نیاز متفاوت است.
افراد مسن و افراد تیره پوست ویتامین D کمتری در پوست تولید می کنند.
موقعیت جغرافیایی و فصل بسیار مهم است زیرا ویتامین D نمی تواند در طول سال در کشورهای دور از خط استوا تولید شود.
حتی اگر خورشید ممکن است درخشان باشد آن لزوماً به اندازه کافی قوی برای تولید ویتامین D نیست.
در اینجا چند حقایق در مورد تولید ویتامین D در نور خورشید عبارتند از:
در بیش از ۷۰ کشور که در موقعیت شمال با ۳۵ درجه N هستند هیچ ویتامین D در طول ماه های زمستان تولید نشده است.
در شمال بیشتر، در کشورهایی مانند نروژ (۶۹ ° N)، هیچ ویتامین D از اکتبر تا مارس تولید نشده است.
عوامل مانند لباس، آب و هوا، آلودگی، استفاده از کرم های ضد آفتاب، وزن و ژنتیک نیز ممکن است توانایی بدن را برای تولید ویتامین D تحت تاثیر قرار دهد
در آفتاب قوی، دست و پا را ۵ – ۳۰ دقیقه در معرض آفتاب بین ساعت ۱۰ am تا ۳ pm معمولاً به اندازه کافی برای نیاز روزانه بسیاری از مردم با پوست روشن پاسخگو است. افراد با پوست تیره تر، ممکن است به زمان کمی بیشتر نیاز داسته باشند.
یک مطالعه نشان داد که قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید در طول تابستان برای اطمینان از سطح بسیار عالی ویتامین D در زمستان بدون در نظر گرفتن جذب ویتامین D کافی بود.
با این حال، اگر شما به دور از خط استوا زندگی می کنید شما احتمالاً به مصرف مکمل یا مواد غذایی که حاوی ویتامین D باشد نیاز دارید.

۶-۹- مقدار بیش از حد مجاز چقدر است؟

اطلاعات در مورد مصرف بیش از حد ویتامین D منسوخ شده است و سمیت بسیار نادر است.
این است که با مقدار خطرناک بالای کلسیم و فسفات در خون همراه است و همراه با هورمون پاراتیروئید می باشد.
این معمولا تنها در افرادی که به طور تصادفی یا به عمد مقادیر بسیار بالایی از ویتامین D را برای مدت طولانی استفاده کنند مانند ۵۰۰۰۰ – ۱ میلیون IU در روز برای ماه ها دیده می شود.
سطح بالایی از جذب بی ضرر ۴۰۰۰ IU و یا ۱۰۰ میکروگرم در روز تعیین شده است.
با این حال، تا ۱۰۰۰۰ IU در روز نشان داده نشده است که علت آسیب در افراد سالم باشد.
گفته می شود تعداد کمی از مردم در واقع نیاز به بیش از ۴۰۰۰ IU در روز دارند.
یک مطالعه در ۱۷ هزار نفر مصرف دوز مختلف ویتامین D تا ۲۰۰۰۰ IU در روز، هیچ نشانه ای از مسمومیت نشان نداد. سطح خون آنها هنوز پایین تر از محدوده نرمال که ۱۰۰ نانوگرم / میلی لیتر یا ۲۵۰ nmol / لیتر بود.
همچنین، به مصرف بیش از حد ویتامین D از نور خورشید مناسب نیست.
به خاطر داشته باشید که دوز بالا، مشابه با احتمال بروز آسیب و یا سمیت نیستند آنها ممکن است کاملا غیر ضروری باشند.
کپسول ویتامین D
ویتامین D برای سلامت استخوان و بسیاری از دیگر جنبه سلامت ضروری است.
کمبود آن فوق العاده شایع است و ممکن است پیامدهای سلامتی شدیدی برای بسیاری از مردم داشته باشد.
اگر شما در حال فکر کردن در مورد اضافه کردن بیشتر ویتامین D به رژیم غذایی خود هستید عوامل زیر را در نظر بگیرید:
اگر زندگی شما در جایی هستید که در طول سال خورشید وجود دارد شما ممکن است ویتامین D اضافی نیاز نداشته باشید تا زمانی که شما مطمئن شوید که به اندازه کافی نور خورشید دریافت می کنید.
اگر شما دسترسی به خورشید ندارید پس ویتامین D3 از ۱۰۰۰ – ۴۰۰۰ واحد ( ۲۵  – ۱۰۰ میکروگرم  ) باید به اندازه کافی برای اکثر مردم وجود داشته باشد.
تنها راه برای اطمینان از نیاز به مکمل، اندازه گیری سطح خونی ویتامین D است.

برای افراد ۱ تا ۱۸ سال که به کمبود ویتامین D مبتلا هستند مصرف ۲۰۰۰ واحد در روز ویتامین D 3 حداقل برای مدت ۶ هفته یا ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین D 2 یک بار در هفته برای مدت شش هفته لازم است تا سطح ۲۵(او هاش)خون به بالای ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر برسد و این درمان باید با مصرف ۶۰۰تا۱۰۰۰ واحد ویتامین D در روز دنبال شود.

برای بزرگسالان دارای کمبود ویتامین D آنان باید ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین D2 یا دی ۳ یک بار در هفته به مدت  ۸ هفته یا ۶۰۰۰ واحد ویتامین D 2 یا ویتامین D 3 به صورت روزانه مصرف کنند تا سطح۲۵(او هاش) خون آنان به بالای ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر برسد و با مصرف ۱۵۰۰تا ۲۰۰۰ واحد ویتامین D در روز باید درمان را ادامه دهند.

۷-۹- چگونگی تامین ویتامین d

یک قاشق چایخوری روغن کبد کد حاوی ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D است.

گرم۱۰۰ ماهی آزاد حاوی ۶۰۰ تا ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم ماهی آزاد تازه(پرورشی)  حاوی ۱۰۰ تا ۲۵۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم ماهی آزاد کنسرو شده حاوی ۳۰۰ تا ۶۰۰ واحد ویتامین D است

۱۰۰گرم ماهی ساردین کنسرو شده حاوی ۳۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم ماهی خالمخالی حاوی ۲۵۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم ماهی تن حاوی ۲۳۶ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم قارچ تازه حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم قارچ (در آفتاب خشک شده) حاوی ۱۶۰۰واحد ویتامین D است.

یک زرده تخم مرغ حاوی ۲۰ واحد ویتامین D است.

۲۳۰ گرم شیر فراوری شده یا ماست حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۲۳۰ گرم آب پرتغال فراوری شده حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم پنیر غنی شده حاوی ۱۰۰و احد ویتامین D است.

 

با احترام  و آرزوی سلامت و بهروزی عزیزان -حسن زاده

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
7 سال قبل

متشکرم

نجمه
7 سال قبل

سلام ممنون

فرزين
7 سال قبل

ممنون خوب بود.

فريبا
7 سال قبل

سايت خوبي داريد ، موفق باشيد.

King
7 سال قبل
پاسخ به  فريبا

You could certainly see your enhtssiaum in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

فرهاد
7 سال قبل

تشکر فراوان.

مهسا
7 سال قبل

تشکر مي کنم بابت زحماتي که مي کشيد.

هيچکس
7 سال قبل

واقعا ترکونديد.

فرزانه
7 سال قبل

تشکر فراوان.

روشنک
7 سال قبل

جالب بود موفق باشيد و خداحافظ.

تينا
7 سال قبل

مطلب خيلي عالي بود ممنون

جت پرینتر
7 سال قبل

سلام
مطالب وب سایتتون خیلی خوب و به درد بخور هست
من هر روز از سایتتون دیدن میکنم واقعا عالیه
خسته نباشید
موفق باشید

Scroll to Top