بسم الله الرحمن الرحیم
آمار بازدید
  • 2,745
  • 14,128
  • 430,953
  • 1,656,796
  • 10,249,483

۱۶۷ -باب الله و سبیل الله

بسمه تعالی
نهایت هدف انسان کامل ، رسیدن به لقاء الله است و نهایت لقای او کسب رضایت خداوند است انجا که اباعبدالله در هنگام شهادت میفرماید ” الهی رضا برضائک تسلیما لامرک” .
برای رسیدن به هر مقصدی باید در مسیر درست گام برداشت وگرنه به گمراهی منجر میشود لذا برای رسیدن به رضایت خداوند نیز از مسیر درست باید رفت که به آن “سبیل الله ” اطلاق میشود .
که سبیل الله به تمامی راههایی گفته میشود که حرکت در مسیر آنها به کسب رضایت خداوند منتهی میشود .
اما هر سبیل و راهی یک ابتدا دارد که به آن باب السبیل یا باب و درب ورود به راه گفته میشود. اگر کلان بنگریم میتوانیم ده فروع دین و قران مجید و کتب آسمانی و ائمه معصومین علیهم السلام و پیامبران الهی را باب الله بدانیم . پس قران مجید و دیگر کتب الهی (تحریف نشده ) و ائمه معصومین ، باب الله هستند و ایات قران مجید و ایات کتب اسمانی دیگر نظیر انجیل و تورات و زبور و روایات ائمه معصومین علیهم السلام سبیل الله هستند که با اجرای دستورات الهی آنها به رضایت حق میرسیم که نهایت اوج و کمال است . لذا زمانی که در سجده نماز میگوییم ” الهی عبیدک ببابک یعنی خدایا بنده کوچکت به باب [سبیل و راه تو] ایستاده است ” و به این نکته اشاره میکنیم که نماز باب الله است و ما با اقامه آن در سبیل کسب رضایت خداوند گام برمیداریم حال هنگام شروع اقامه نماز و ورود به باب الله، هرچه حضور قلب ما بیشتر باشد ، بیشتر در مسیر و سبیل الله و کسب رضایت خداوند پیش می رویم . همچنین  ائمه معصومین علیهم السلام باب الله و توسل نمودن به ایشان سبیل الله است و همانطور که قبلا عرض شد مقدمات و بستر آن رعایت تقوای الهی و سنخیت است وگرنه مورد عنایت قرار نمیگیریم تا به وادی معرفت داخل شویم و یا ذکات و خمس باب الله و انفاق و پرداخت ذکات و خمس سبیل الله است.
خداوندا به ما بینش و تدبر عطا کن که به اعمال خود بیندیشیم و به انها دل داده و باور کنیم.
ارادتمند – حسن زاده

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top