بسم الله الرحمن الرحیم
آمار بازدید
  • 97
  • 14,607
  • 440,033
  • 1,231,067
  • 9,788,596

۱۹۲ – برخی تکنیکهای اخلاقی روانشناسی

بسمه تعالی

تکنیکها مجموعه اقداماتی هستند که بهترین تنیجه را در مواجهه با مشکلات پیش امده به ما می اموزند.لذا در ذیل برخی تکنیکهای روانشناسی تقدیم دوستان می گردد:
۱ ) – تکنیک مقابله با عصبانی شدن :
در زمان عصبانی شدن یک تکنیک  تغییر وضعیت استقرار بدن است مثلا اگر ایستاده ایم بنشینیم و یا آب بخوریم و…..با انجام این تکنیک بدلیل گسسته شدن افکار خشم کاهش یافته و عصبانیت فروکش مینماید.
۲ ) تکنیک مقابله با حب دنیا :
یک تکنیک بسیار موثر جهت این هدف انجام تکنیک خلع ید است . سالها قبل یکی از صالحین که میدانست خادم شده ام به من فرمود برو خلع ید انجام بده گفتم خلع ید چیست و چگونه است فرمود برو خدمت حضرت بایست و بگو آقای من ، جانم و مالم و فرزندانم و آنچه در ظاهرا مال من است را به حضرتت تقدیم می نمایم و از این به بعد برای خودت نسبت به انها مالکیتی نمی دانم بلکه بعنوان امانت حضرتت نزد خود میدانم که باید در حفظ و خیر رساندن به دیگران بکار ببندم. حال اگر مثلا در خیابان فردی اشتباها و غیر عمد با خودرویت تصادف کرد دیگر گریبان چاک نمیدهی و فحاشی نمیکنی بلکه در دل به حضرت عرضه میداری اقا ماشینتان صدمه دید و با ارامش و ادب طوری  رفتار میکنی که مطلوب حضرت باشد.. بعدها مجدد به خود امده و با خود اندیشیدم که من که خلع ید کردم ، هم خلع ید مالکیتی و هم رفتاری است یعنی چشم و زبان و گوش و پنج حواس من نیز امانت حضرت نزد من است و بایستی در جهت رضای حضرت استفاده شود مثلا با چشم امانت حضرت نباید به نامحرم بنگرم و یا با زبان امانت حضرت نباید سخن ناشایست و انچه خداوند از ان نهی کرده بگویم و در مجموع خلع ید افعالی یک حس مراقبه به انسان میدهد تا در پرهیز از محرمات و انجام واجبات و مستحبات بکوشد که نتیجه غایی آن بلاشک  کسب رضایت خداوند و سعادت دنیوی و اخروی است.
۳) – تکنیک مقابله با عجب و تکبر :
در لباس فقر باید سه ترک

ترک دنیا ترک عقبی ترک ترک
در این شعر زیبا منظور از ترک ترک ، ترک عجب است .در بیماری عجب ، فرد در مرحله ابتدایی به اعمال و افعال خیرانه خود مغرور میشود( عجب فعلی) و در مراحل بعد شخص مغرور شده و خود را برتر از دیگران می پندارد ( عجب فاعلی) که در نتیجه موجب بروز افعال خودپسندانه و در نتیجه منزجر شدن دیگران از او و غضب خداوند متعال میشود . پس عجب فعلی و تکبر فاعلی است  در این تکنیک با انجام نیت هدیه ثواب کلیه اعمال خیرانه خود به دیگران  ، عملی برای فرد نمی ماند که به ان مغرور شده و متکبر شود لذا از وسوسه های عجب و سپس تکبر ایمن خواهد شد.

۴) – تکنیک پنجره جوهری جهت مقابله با سوءبرداشت و تنش در روابط اجتماعی :
در این تکنیک که توسط دو نفر از دانشمندان مدیریت بنام های جوزف لوفت و هری اینگهام و بنام پنجره جوهری معروف شده اطلاعات خود از دیگران و دیگران از ما را به چهار بخش تقسیم میکند :
۱-عمومی ( هم ما میدانیم و هم دیگران)
۲- خصوصی(فقط ما میدانیم و دیگران نمی دانند) ،
۳- کور ( فقط دیگران میدانند و ما نمیدانیم ) ،
۴- ناشناخته ( نه ما میدانی و نه دیگران ) .
برای جلوگیری از سوء برداشتها و تصمیمات عجولانه میگوید مدیر و انسانی موفق تر است که ضمن دادن و یا اخذ اطلاعات بخش های ۲ و ۳ و۴ ، به بخش یک شفاف سازی  نماید مثلا اگر عطر جدیدی خریده نظر دیگران را نسبت به ان جویا شود که موجب ناراحتی ایشان نشود و یا دلیل اقدامات خود را به دیگران توضیح دهد تا از سوء برداشتها جلوگیری گردد .
۵ )- تکنیک  تهیه برگه ثبت درصد خیرات برای جلوگیری از غفلت ، در این روش جدولی ترسیم میشود که مبالغ دریافتی از کلیه مراکز فعالیت اقتصادی بطور روزانه در ان ثبت شده و نیت میشود مثلا ده درصد از دریافتی ها جهت امور خیرانه هزینه گردد. حال اگر هزینه شود الباقی صفر نوشته میشود ولی اگر هزینه نشد بعنوان بدهی ثبت میشود و اگر بیش از مبلغ هزینه شد بعنوان طلبکاری از خداوند ثبت میگردد.مزیت این تکنیک این است که غفلت نمیتواند مانع از مدیریت هزینه در امور خیرانه شود.

۶) – تکنیک کاهش توقع و انجام کارها به نیت قربه الی الله ، این تکنیک اشاره به مقاله شادی یونسکو دارد که هر عمل خیری انجام دادیم توقع تشکر از خود را توسط ذینفع کاهش دهیم تا عدم انجام تشکر بعت غفلت یا بی توجهی او موجب ناراحتی و پشیمانی ما از انجام عمل خیر نگردد. یادمان هست که در ان مقاله گفته شد شادی برابر است با تقسیم عمل بر توقع که با کاهش توقع نتیجه کسر که شادی باشد افزایش مییابد.

۷ )- تکنیک انجام تسبیح حضرت زهرا س  ؛

متاسفانه ما عمل را برای عمل انجام میدهیم و در حکمت ان تفکر نمی کنیم لذا از مزایتی ان کم بهره و یا بی بهره میشویم یکی از انها تسبیح حضرت زهراس است که شامل ۳۴ الله اکبر و ۳۳ الحمدلله و ۳۳ سبحان الله است و بایستی ما با قرائت تک تک انها بیندیشیم ؛
۱..افزایش شجاعت و کاهش اضطراب ؛ با قرائت ذکر الله اکبر که خداوندی با من است که از همه قدرتها بزرگتر و با عظمت تر است ،
۲- جلوگیری از افسردگی ؛ با قرائت ذکر الحمدلله که خداوند را با یاداوری تک تک داشته هایم شکر می کنم شکر خداوند برای صحت بدنی ، امنیت اسایش و فرزندان و ….کلیه داشته ها را تک به تک با هر ذکر به خودمان یادداوری نماییم تا بفهمییم چقدر ثروتمندیم و بزرگترین داشته ما اسلام و  ایمان و رابطه خوب با خداوند و ائمه معصومین ع است ،

۳- افزایش اعتماد به نفس ؛ با قرائت ذکر سبحان الله یاداور منزه بودن خداوند از غفلت از براوردن نیازهای من .
۸) – تکنیک دوست داشتن : نقطه ای ، خطی ، مثلثی و بعد تخلیه و ابراز و اثبات. این تکنیگ کمک می کند تا انسان دوست داشتن خود را مدیریت کند و از دوست داشتن نقطه ای و خطی پرهیز نماید و از طرفی در جهت به اثبات رساندن دوست داشتن گام بردارد.
۹ ) – تکنیک قرار دادن افرادی که در تعاملات با ما خطاهای رفتاری و اخلاقی دارند در سه گروه : ۱-  نادان  ۲- بیمار  ۳- مضطر؛ که مسلما از هر دو گروه انتظار رفتار ایده ال نخواهیم داشت و توقع ما کاهش یافته و لذا شادی ما کاهش نخواهد یافت. روزی هنگام رانندگی فرزندم هم کنار من نشسته بود ناگهان خودرویی بطور خلاف از سمت راست من سبقت خطرناکی گرفت که موجب زحمت من شد پسرم خیلی ناراحت شد لذا به او گفتم فرزندم این فرد جزء سه گروه است یا نادان است و اموزش درست ندیده که چگونه رانندگی کند و یا بیمار و عصبی است و یا اضطرار و مشکلی دارد مثلا فرد مجروحی را جهت رساندن به بیمارستان حمل میکند و در هر سه مورد من باید او را درک کنم و این وظیفه پلیس است که او را جریمه و یا پزشک است که او را درمان نماید لذا ما باید در ارامش مسیر خودمان را طی کنیم .
۱۰ – تکنیک خدمت خالصانه به دیگران ؛  ماجرای فروش گردنبند پیره زن به خریدار نقل شده توسط حجه الاسلام انصاریان ،  روزی فردی خدمت یکی از علما میرود و میگوید میخواهم امام زمان را ملاقات نمایم .وی به او پاسخ میدهد تو اعمالت را اصلاح کن و مطابق رضایت خداوند انجام بده امام زمان خودشان به ملاقات تو می ایند با تعجب میگوید مگر امکان دارد؟ پاسخ میدهند اری و فلان نفر در فلان مغازه انگشتر یا کلید سازی چنین است و امام به ملاقات او میروند. لذا ادرس گرفته و به انجا میرود و از دور نظاره گر رفتار او میشود.ناگهان میبیند پیره زنی به مغازه او می اید و میگوید مادر این گردنبند مال اجدادم است و پول لازم هستم لذا می خواهم ان را بفروشم چند جا رفتم و گفتند ۹ تومان می ارزد تو چند میخری .مغازه دار نگاهی به گردنبند میکند و میگوید مادرجان این گردنبند ۹۰ تومان می ارزد ولی چون خیلی دوستش داری بیا من ۹۰ تومان میدهم و شش ماه صبر میکنم اگر پول را پس اوردی گردنبند را به تو برمی گردانم. اینگونه رفتار موجب رضایت دیگران و شادی خودمان و رضایت خداوند متعال میشود.

۱۱ – تکنیک توفیق توسل دائم ؛

میدانیم از راه های سیر تکامل الهی کمک گرفتن از ارواح مقدس پیامبران و ائمه معصومین علیهم السلام است و انسان متاسفانه اکثرا بدلیل مشغله های زندگی از ان غافل است لذا یک تکنیک عالی جهت بهره وری از این توفیق این است که همواره پس از اتمام نمازهای واجب ابتدا گونه راست را بر مهر قرار داده و همیشه به حضرت زهرا س سلام و توسل نماییم و سپس گونه چپ را بر مهر قرار دهیم البته هر ماه به یک معصوم سلام و بعد ذکر توسل قرائت نماییم و بسیار پسندیده است برای همه نمازهای واجب این توسل انجام شود و در مورد نماز صبح با تاکید بیشتر. التماس دعای خیر

والسلام – با احترام حسن زاده

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top