بسم الله الرحمن الرحیم
آمار بازدید
  • 9,216
  • 15,010
  • 477,022
  • 982,861
  • 9,508,039

۲۳۴ – مقاله تلفیقی حجاب ، ماجرای سازمان ناسا و پیردانای ژاپنی

بسمه تعالی

قابل توجه مدیران محترم دلسوز فرهنگی کشور

۱ . خواهرم حدود ۳۵ سال است که در شهر میلان ایتالیا زندگی میکند و تبعه ایتالیا شده اما انقدر مقید به رعایت حجاب است که حتی الان بعد از ۳۵ سال مراقب است حتی یک تار مویش دیده نشود و دو فرزندش نیز بسیار مقید به روزه و نماز و دعاهای کمیل و توسل هفتگی هستند و حتی بعضا جهت نیازهای زندانیان مبالغی به ایران انتقال میدهد و این نمونه یک مسلمان مقید است که در مرکز بی حجابی و تولید و مصرف شراب هم که باشد دین و شریعت خود را حفظ میکند.
۲. مورد بعدی ماجرای ملاقات همسرم با خیاطش است که قبلا او را با حجاب ناقص و فرق وسط دیده بود ولی پس از بازگشت او از سفر ترکیه او را با حجاب کامل دید و وقتی از او دلیلش را سوال کرد پاسخ داد ترکیه که رفتم حجاب زنان دو گونه بود یا با حجاب کامل و یا بدون حجاب کامل و حجاب نیم بند و ناقص ریاکاران را ندیدم و لذا با خودم گفتم دین و خداوند که با کسی تعارف ندارد .اگر مسلمانم باید حجاب کامل و بی نقص داشته باشم و اگر مسلمان نیستم دیگر بی حجاب کامل باشم لذا دیگر حجاب نیم بند را کنار گذاشتم.
۳ . حافظ رحمت الله علیه میفرماید؛
حجاب چهره جان میشود غبار تنم
خوشا دمی که از آن چهره پرده بر فکنم ،
یعنی حجاب و بی معرفتی دل ( جان) علت غبار تن یا گناه نظیر بی حجابی است ‌، خوشا زمانی که از دل پرده های سیاه بی معرفتی به خداوند کنار رود که انگاه عاشق خداوند شده و طبق دستورات او زندگی شود. رفتارهای ما بر اساس معرفت و باورهای قلبی ماست و لذا چهره جان یا دل که حجاب داشته و شناخت و معرفتی به معارف دینی نداشته باشد و بدیهی است نباید توقع رعایت دستورات دینی را داشت.
۴. ماجرای سوتی سازمان ناسا که متاسفانه مسئولین فرهنگی ما هم در خصوص مساله حجاب به آن مبتلا هستند:
هر دهه در آمریکا کتابی بنام اشتباهات بزرگ چاپ می شود. یکی از خاطرات آن مربوط به رئیس سازمان ناسا آمریکا است که در این کتاب ثبت شده و بشرح ذیل  است:
وقتی فضانوردان از جو خارج می شدند بعلت عدم وجود جاذبه قادر به نوشتن گزارش نبودند زیرا جوهر خودکار یا خودنویس اثری بر روی کاغذ نمی گذاشت.در سال ۱۹۶۸ رئیس سازمان ناسا تصمیم گرفت این مشکل را حل کند و لذا از تمام شرکتهای تجاری و پژوهشی دعوت به همکاری کرد.سرانجام پس از ۵/۸  ماه زمان و حدود ۱۱ میلیون دلار سرمایه گذاری یک شرکت پژوهشی موفق شد قلمی بسازد که در تمام شرایط جوی از قبیل زیرآب ، در فضا و در سرمای شدید و گرمای شدید و خلاصه در تمام شرایط قابل استفاده باشد.زمانی که این محصول رونمای گردید، جشنی در این خصوص گرفته شد که تلگرامی از طرف سازمان فضایی روسیه به دستشان رسید با این متن :
کاری بسیار خنده دار انجام داده اید ما سالهاست برای ثبت اطلاعات در فضا از مداد استفاده می کنیم .تمام .

به گفته رئیس وقت سازمان فضایی ناسا پس از دریافت این تلگرام ۴ ماه دفتر پژوهشی تعطیل شد.وی علت شکست و اشتباه در این مورد را تمرکز بر روی مشکل معرفی کرد در حالی که روسها بر روی یافتن راه حل تمرکز کرده بودند.
تحلیل : متاسفانه ماجرا این است که ما برای پیشبرد اهداف هنگامی که به مشکلی برخورد می کنیم بجای اینکه دنبال یک راه حل بهتر بگردیم دنبال حل مشکل میرویم یعنی مثلا در مثال فوق بجای اینکه دنبال یک راه حل جدید و یافتن وسیله ای که جوهر ندهد برویم هدفمان را حل کردن مشکل جلوگیری از پخش جوهر توسط خودکار  قرار میدهیم.
یا بطور مثالی اگر فرزندمان زیاد با کامپیوتر بازی میکند ( بعنوان یک مشکل ) بجای اینکه دنبال راه حل نظیر پر کردن اوقات او با کارهای مفید دیگر نظیر کلاسهای اموزشی علمی و کاراموزی یا ثبت نام در کلاسهای ورزشی پر کنیم ، می رویم دنبال حل مشکل زیاد بازی کردن نظیر توبیخ و یا محروم کردن او با گرفتن یا پنهان کردن ابزارهای بازی کامپیوتر و …که مسلما موجب پنهان کاری او و رفتن نزد دوستان دیگر و گیم نت ها میشود که مواجه با محیطهای غیر ایمن نیز بر مشکلاتش افزوده میشود.
این معضل متاسفانه و متاسفانه در مدیریت شرکتها و حتی کشورداری و اکنون مساله حجاب دیده میشود که بجای حل مساله دنبال حل مشکل می روند مثلا در خصوص معضل مواد مخدر بجای برخورد با عوامل ایجاد کننده آن ( حل مساله ) بدنبال برخورد خشن با معتادان اعم از ضرب و شتم و یا زندانی کردن و …انها میرویم ( حل مشکل ) . یک نمنه دیگر در خصوص اقامه عزاداری و سیاه پوش شدن در شهادت عبدالله پرداختن به حل مشکل است زیرا هدف امام حسین ع این نبوده است و هدف ایشان و راه حل مساله عاشورا ارتقاء معرفت شیعیان و انسانها نسبت به شخصیت ، سیره و عادات و رفتارها و باورهای امام است.

ولی ما در محرم و عاشورا ، مظلومیت و به شهادت رسیدن ایشان را سرلوحه کارهایمان قرار میدهیم و به این فکر نکرده ایم که چه چیز در ذهن امام بوده که از جان امام و اقوام و اصحابش مهمتر است که رضایت به شهادت میدهند.
چرا چنین است زیرا اکثر ما ” عمل را برای عمل انجام میدهیم ” نماز می خوانیم که نماز خوانده باشیم ؛ قران میخوانیم که قران خوانده باشیم و …وعزاداری می کنیم که عزاداری کرده باشیم چنانکه چند سال قبل یک روحانی اهل قم فرمود ما چهل سال است اشتباه کردیم و بجای ترویج فلسفه احکام و اخلاقیات ، بیشترین تمرکز را روی اجرای احکام گذاشتیم در حال که همانطور که در مقاله اول سایت درخت سعادت عرض شد ، نماز و قران و دعا و روزه و ..بستر هستند که به یاد خداوند باشیم ،تا تقوا را رعایت نماییم تا با رعایت تقوا سنخیت یابیم با صفات مطلوب حضرت حق و ائمه معصومین ع تا توسلات ما مقبول حق افتد تا با قبول شدن توسل برخاسته از سنخیت ، مورد عنایت حضرت حق قرار گیریم  تا با عنایت خداوند متعال معرفت یابیم به صفات پسنده خداوندی ،
تا که شیفته و عاشق ذات اقدس اله شویم که عشق بدون معرفت حاصل نمی شود و معرفت در دلهای بی تقوا و ناپاک جایی ندارد .مجنون زمانی مجنون شد که روی لیلی و صفات او را نظاره گر شد.
رضایت خداوند جز به شکر عملی نعمتهای او در جهت خیر رساندن به مخلوقاتش نیست. قلما ، قدما و لسانا. اگر پول نداریم که بذل کنیم زبان گویا که داریم ؛ زمانی که سوار اتوبوس میشویم نزد راننده رفته و از زحماتش برای رساندن مردم به مقصد از سحرگاهان صبح تا سیاهی شب ، تشکر کنیم و بگوییم تلاش و زحماتش را میبینیم و از آن متشکریم ،
زمانی که در صف نانوایی در وسط گرمای تابستان نان می خریم به شاطر نانوا که در ان شدت گرما ، مقابل اتش نان مرغوب برایمان اماده می کند بگوییم تلاشش را می بینیم و از ان متشکر هستیم ،
زمانی که از نزدیکی پلیسهای نیروی انتظامی که در سرما و گرما مراقب امنیت ما هستند رد میشویم نزدشان برویم واز انان که روز و شب و در سرما و گرما عمرشان و جانشان را برای امنیت و اسایش ما به خطر می اندازند تشکر کنیم و بگوییم تلاششان را میبینیم و از ان متشکریم .
زمانی که از کنار پاکبانان عزیز و تلاشگر عبور میکنم چند لحظه توقف کنیم و با لبخند از زحماتشان برای نظافت ، گل ارایی و ابیاری فضاهای سبز تشکر کنیم و بگوییم تلاشهای انها را میبینیم و از انها متشکریم. خودم این کار را انجام دادم و انعکاس رفتار آنان فوق العاده بوده و بسیار انرژی گرفته و تلاش انان مضاعف میشد .
و این تشکر را از همه گروهها و همشهری ها نظیر اتشنشانها ، رانندگان تاکسی ، پرسنل قطار شهری و حتی کسبه ای که تا پاسی از شب مغازه را باز نگه میدارند تا ما نیازهایمان را خریداری کنیم می توانیم داشته باشیم تا موجب دلگرمی و تلاش مضاعف ایشان شویم.
یک تلنگر دیگر در مورد حجاب داستان تقاضای جوان ژاپنی از پیر داناست . نقل است جوانی ژاپنی نزد پیر دانایی میرود و تقاضای شاگردی میکند . پیردانا میگوید سوالی میکنم اگر پاسخ صحیح دادی بشاگردی میپذیرم و سپس خطی بر روی شنها کشیده و میگوید نصفش کن .جوان نیمی از خط را با دست پاک میکند که پیر دانا میگوید مردودی و سال بعد هم همینطور مردود میشود و در سال سوم میگوید خودتان پاسخ دهید که پیر دانا خطی دو برابر خط اول کشیده و میگوید حالا نصف شد. اگر نمی توانیم دشمنان بیرونی و درونی را بشکنیم ، با مضاعف کردن تلاشهایمان میتوانیم از ایشان پیشی بگیریم و خط را نصف کنیم. در خصوص حجاب نیز لازم نیست بی حجابی را بشکنیم بلکه حجاب را ترویج و حجاب داران را تشویق کنیم . در خصوص کشور و کشور داری نیز بایستی مراکزی برای شنیدن صدای مردم و بعد اطلاع رسانی فیدبک و انعکاس پیامها و اقدامات انجام شده راه اندازی شوند و متاسفانه صدا و سیما نتوانسته اعتماد مردم را جلب نماید.
حال برای تهاجم فرهنگی بی حجابی ( مساله) و بی حجاب ظاهر شدن در جوامع عمومی ( مشکل) چه باید کرد؟
همچنانکه در مقاله ۱۷۰ زنجیره سرنوشت ، سایت درخت سعادت عرض شد سرنوشت فردی ، انسانها و جوامع ۸ مرحله دارد ؛ دیتا و اطلاعات بستر افکار و افکار بستر احساسات و احساسات بستر باورها و باورها بستر رفتارها و رفتارها بستر عادات و عادات بستر شخصیت و شخصیت بستر سرنوشت است .

پس اگر معضل رفتار غیر فرهنگی بی حجابی زیاد شده ، این برمیگردد به باورها غلط پس برای حل این معضل بایستی اطلاعات به سیستم وارد کرد اطلاعاتی که برای افکار قابل درک و توجیح کننده و قانع کننده باشد و دور زدن افکار یعنی اطلاعاتی که احساسات را هدف قرار دهد نظیر تهدید جواب نمیدهد چون زنجیره سرنوشت پاره شده است و نتیجه مطلوب بدست نخواهد امد.

با احترام حسن زاده

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top