wordpress theme

۴۳ – باورهای قرآنی

با سلام
رفتارهای انسانها بر اساس باورهایشان است. بقول یکی از روانشناسان ” ما آنچه را که میبینیم باور نمی کنیم بلکه آنچه را که باور داریم ، میبینیم ” .
باورها میتوانند از سه منبع تامین شوند: ۱ – عقل ، ۲ – تجربه و ۳ – وحی(خداوند).
۱- باورهای عقلی توسط تحلیل های عقلی کسب میشوند اما گاهی خطا میکنند نظیر این باور که ” هر چیزی ارزش یکبار امتحان را دارد” . بر اساس این باور ما مجازیم یکبار به سیم برق دست برنیم و یا یکبار مواد مخدر ” شیشه ” را استعمال کنیم اما اگر این کار را بکنیم مرگ ما و معتاد شدن ما حتمی است . پس عقل گاهی خطا میکند لذا مورد وثوق و قابل اعتماد نیست .
۲- تجربه نیز مورد اعتماد نیست و گاهی خطا میکند که مثال آن آزمایش زمان عمر موشهای ریخته شده به استخر است که بعد از ۱۷ دقیقه همگی میمیرند اما زمانی که شرایط را عوض میکنیم یعنی پس از ۱۰ دقیقه از انداختن اولیه آنها را که هنوز زنده هستند از استخر خارج میکنیم و پس از استراحت ، مجددا که بداخل استخر می اندازیم میبینیم برخی از آنها تا ۲۶ ساعت زنده میمانند که علت آن” امید به نجات یافتن است” چون یکبار نجات یافتند.پس تجربه نیز گاهی خطا میکند.
۳- پس معتبرترین باورها آنهایی است که از ناحیه خداوند متعال از طریق فرمایشان قرآن مجید و احادیث و روایات نقل شده توسط ائمه معصومین و پیامبران الهی نقل شده است.
اینک از ابتدای قرآن مجید به ترتیب تک تک باورها شناسایی و تقدیم حضور میگردد .

باور ۱ – ۱ سوره حمد ” الحمدلله رب العالمین الرحمان الرحیم مالک یوم الدین “.

باور کنیم که حمد و ستایش خداوند را سزاوار است که رحمان و رحیم و مالک روز قیامت است.

 

باور ۲ – ۲ سوره حمد ” ایاک نعبد و ایاک نستعین ”

باور کنیم که فقط باید تنها او را پرستید و از او یاری جست .

 

باور ۳ – ۳ سوره حمد ” اهدنا الصراط المستقیم .صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین ”

باور کنیم فقط باید از او بخواهیم ما را به راه مستقیم و درست هدایت نماید. راه آنهایی که به ایشان نعمت داد ؛ آنان که مورد غضب خداوند نیستند و از گمراهان نیز نمیباشند ( یعنی ائمه معصومین علیهم السلام ) .

 

باور ۴ – ۲ سوره بقره ” ذالک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین” .

باور کنیم قرآن مجید شکی در آن نیست و هدایت است برای متقین.

 

باور ۵ – ۳ سوره بقره ” الذین یومنون بالغیب و یقیمون الصلوه و مما رزقناهم ینفقون ، والذین یومنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک و بالاخره هم یوقنون ، اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون”
باور کنیم متقین :
۱. ایمان به غیب دارند ،
۲ .نماز بپا میدارند ،
۳ . از آنچه خداوند به ایشان داده انفاق میکنند.
۴ . به آنچه خداوند به پیامبر و به دیگر
پیامبران نازل کرده ایمان دارند .
۵ .و به آخرت یقین دارند.
۶- باور کنیم آنان بر هدایتند از نزد پروردگارشان و آنان رستگارانند.

 

باور ۶ – ۶۲ سوره بقره ” ان الذین امنوا و الذین هادوا و النصاری و الصابئن من امن بالله والیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون” .
باور کنیم آنانکه ایمان اورند و آنانکه هدایت شوند و مسیحیان و صابئین هرکدام که به خداوند و روز قیامت ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند بدرستیکه پاداششان نزد پروردگار بوده و خوف و اندوهی برایشان نخواهد بود

.

باور ۷ – ۷۷ سوره بقره ” اولا یعلمون ان الله یعلم ما یسرون و ما یعلنون ”

باور کنیم بدرستیکه خداوند میداند آنچه را که پنهان می کنیم و آنچه را که آشکار میکنیم .

 

باور ۸ – ۸۱ – سوره بقره ” بلی من کسب سیئه و احاطت به خطیئته فاولئک اصحاب النار هم فیها خالدون و الذین امنوا و عملوا الصالحات اولئک اصحاب الجنه هم فیها خالدون ”

باور کنیم هر کس سیئات را کسب کرد و خطاهایش او را احاطه نمود ایشان اصحاب آتشند و در آن جاویدان خواهند بود و آنانکه ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند ایشان از اصحاب بهشت بوده و در آن جاویدان خواهند بود.

 

باور ۹ – ۸۵ سوره بقره “و ما الله بغافل عما تعملون”

باور کنیم خداوند از آنچه انجام میدهیم غافل نیست .

 

باور ۱۰ – ۱۰۵ سوره بقره ” و الله یختص برحمته من یشاء و الله ذوالفضل العظیم ”
باور کنیم خداوند اختصاص میدهد رحمتش را برای کسی که بخواهد و خداوند دارای فضل و بخشش عظیم است.

 

باور ۱۱ – ۱۰۷ سوره بقره ” الم تعلم ان الله له ملک السموات و الارض ، و ما لکم من دون الله من ولی و لا نصیر ”

باور کنیم بدرستیکه حکومت آسمانها و زمین از آن خداوند متعال است و جز خداوند متعال ولی و یاوری نخواهیم داشت.

 

باور ۱۲ -۱۱۰ سوره بقره ” و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عندالله ، ان الله بما تعملون بصیر ”
باور کنیم آنچه برای خود از خیر پیش میفرستید در نزد خداوند خواهید یافت ، بدرستیکه خداوند بانچه میکنیم بصیر است.

 

باور ۱۳ – ۱۱۷ سوره بقره ” بدیع السموات و الارض، و اذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون ”
باور کنیم خداوند آفریننده آسمانها و زمین است و چون اراده امری نماید بمحض آنکه بگوید موجود باش ، بلفور موجود میشود .

 

باور ۱۴ – آیه ۱۴۳ سوره بقره ” ان الله بالناس لروف رحیم ” .
باور کنیم بدرستیکه خداوند نسبت به انسانها رئوف و مهربان است .

 

باور ۱۵ – آیه ۱۴۸ سوره بقره ” و لکل وجهه هو مولیها فاستبقوا الخیرات .این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا .ان اللهعلی کل شی قدیر ” .
باور کنیم هر کسی را راهی است بسوی حق که بدان راه یابد و بان قبله روی آورد.پس به خیرات و عبادات شتاب کنید که هر کجا باشید همه شما را خداوند به عرصه محشر خواهد آورد.بدرستیکه خداوند بر هر چیزی قادر و تواناست ” .

 

باور ۱۶ – آیه ۱۵۳ سوره بقره ” یا ایهاالذین امنوا استعینوا بالصبر الصلوه .ان الله مع الصابرین ”
باور کنید ای کسانی که ایمان آورده اید با صبر کردن و نماز میتوانید کمک بجویید. و باور کنید که خداوند با صبر کنندگان است .

 

باور ۱۷ – آیه ۱۵۴ سوره بقره ” ولا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات ، بل احیاء ولکن لا تشعرون ”
باور کنید کسی که در راه خداوند به قتل برسد مرده است بلکه زنده است و لکن شما درک نمی کنید.

 

باور ۱۸ – آیات ۱۵۵ الی ۱۵۷ سوره بقره ” ولنبلونکم بشی من الخوف و الجوع و مقص من الاموال و الانفس و الثمرات ، و بشر الصابرین .الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون . اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم المهتدون .
باور کنیم هر آیینه آزمایش میشویم به چیزی از ترس و گرسنگی و نقص از اموال و نفوس و فرزندان و صابران را بشارت دهید .آنان که هرگاه به ایشان مصیبتی میرسد میگویند ما از خداییم و بسوی او بازمیگردیم .بر ایشان است درود و صلوات و رحمت از نزد پروردگارشان و ایشان هدایت یافتگانند.

 

باور ۱۹ – آیه ۱۶۳ سوره بقره ” و الهکم اله واحد لا اله الا هو الرحمن الرحیم ”
باور کنیم معبود ما معبودی واحد و تک است نیست معبودی غیر او که رحمان و رحیم است .

 

باور ۲۰ – آیه ۱۶۵ سوره بقره ” والذین امنوا اشد حبا لله ”
باور کنیم آنان که ایمان دارند شدیدترین حب و کمال محبت و دوستی را فقط به خداوند متعال دارند.

 

باور شماره ۲۱ – آیه شماره ۱۶۸ سوره بقره ” یا ایها الناس کلوا مما فی الارض حلالا طیبا و لا تتبعوا خطوات الشیطان .انه لکم عدو مبین ”
ای مردم بخورید از آنچه حلال و پاک است در زمین و پیروی نکنیدوسوسه های شیطان را .( باور کنید) بدرستیکه شیطان برای شما دشمنی آشکار است.

 

باور شماره ۲۲ – آیه شماره ۱۶۹ سوره بقره ” انما یامرکم بالسوء و الفحشاء و ان تقولوا علی الله ما لا تعلمون ”
باور کنید بدرستیکه شما را امر میکند به اعمال بد و فحشاء و اینکه نسبت دهید به خداوند آنچه به آن علم ندارید.

 

باور شماره ۲۳ – آیه ۱۷۴ سوره بقره
” ان الذین یکتمون ما انزل الله من الکتاب و یشترون به ثمنا قلیلا ، اولئک ما یاکلون فی بطونهم الا النار و لا یکلمهم الله یوم القیامه و لا یزکیهم ، و لهم عذاب الیم ”
باور کنیم یقینا آنان که پنهان میکنند آنچه را خداوند نازل فرموده و میگیرند بابت این کتمان بهایی اندک ، ایشان نمیخورند در شکم هایشان الا آتش و تکلم نخواهد کرد خداوند با ایشان روز قیامت و پاکشان نخواهد کرد و برای ایشان است عذابی دردناک.

 

باور شماره ۲۴ – آیه ۱۷۷ سوره بقره
” لیس البر ان تولوا وجوهکم قبل المشرق والمغرب و لکن البر من آمن بالله والیوم الاخر و الملائکه و الکتاب و النبیین و اتی امال علی حبه ذوی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل و السائلین و فی الرقاب و اقام الصلواه و اتی الزکوه و الموفون بعهدهم اذا عاهدوا و الصابرین فی الباساء و الضراء و حین الباس، اولئک الذین صدقوا و اولئک هم المتقون .
باور کنیم نیکوکاری در این نیست که روی بجانب مشرق و مغرب کنیم لیکن نیکوکار کسی است که ایمان داشته باشد به خداوند و روز قیامت و ملائکه و قرآن مجید و پیامبران ، و دارایی خود را در راه دوستی خداوند به خویشاوندان و یتیمان و فقیران و رهگذران و سائلان و در آزاد کردن بندگان صرف نماید .و نماز بپای دارد و زکات مال به مستحقان بدهد و با هر کس عهد بست به عهد خود وفا کند و در کارزار و سختیها صبور و شکیبا باشد و به وقت رنج و تعب صبر پیشه کند .( باور کنیم) کسانیکه بدین اوصاف آراسته اند انان بحقیقت راستگویان و آنان پرهیزکارانند.

 

باور شماره ۲۵ – آیه ۱۸۳ سوره بقره
” یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون ”
ای کسانی که ایمان آورده اید باور کنید واجب گردید بر شما روزه داشتن چنانکه واجب شده بود بر امت های گذشته و این دستور برای این است که پرهیزکار شوید.

 

باور شماره ۲۶ – آیه ۱۸۶ سوره بقره
” و اذا سالک عبادی عنی فانی قریب . اجیب دعوه الداع اذا دعان . فلیستجیبوا لی و لیومنوا بی لعلکم یرشدون ”
” باور کنیم این فرمابش خداوند را که” و هنگامی که بندگانم از تو ” ای پیامبر ” راجع به من سوال کردند ، یقینا من نزدیکم ، و اجابت میکنم درخواست درخواست کننده را هنگامی که مرا بخواند . پس بایستی اجابت کنید برای من و بایستی ایمان بیاورید به من شاید هدایت شوید.

 

باور شماره ۲۷ – آیه مبارکه ۲۱۲ سوره بقره
” زین للذین کفروا الحیوه الدنیا و یسخرون من الذین امنوا و الذین اتقوا فوقهم یوم القیامه و الله یرزق من یشاء بغیر حساب ”
” باور کنیم” زینت انگاشته شد برای کسانی که کافر شدند زندگی دنیایی و ” در حالی که ” مسخره میکنند انانی را که ایمان اوردند ” در حالی که ” افرادی که تقوا پیشه کنند فوق ایشان خواهند بود در روز قیامت و خداوند رزق میدهد ایشان را بدون حساب .

 

ادامه دارد….

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد