wordpress theme

۹۳ – معرفت صعودی و نزولی

با سلام ،

همانطور که قبلا نیز عرض شد سعادت انسانها در بستر کسب رضایت خداوند متعال و رضایت خداوند در بستر عمل به فرامین اوست اما شرط قبولی و زیبایی عمل در بستر ادب است . البته بستر ادب نیز ، ادب قلبی یا تواضع است که اگر در این بستر نباشد چاپلوسی و ریاست همچنین تواضع نیز خود بستر و پیش شرطی دارد که همان عشق و دوست داشتن است یعنی تا دیگران را دوست نداشته باشیم نسبت به آنها متواضع و خاشع نخواهیم بود و همچنین عشق نیز در بستر معرفت حاصل می شود ” و من عرفنی عشقنی” یعنی با معرفت و شناخت است که انسان عاشق می شود و بستر معرفت نیز عنایت است یا به بیانی تا مجنون رخ لیلی نبیند و معرفت به صفات و زیبایی های او پیدا نکند عاشقش نخواهد شد و این مقوله نزولی است یعنی از بالا به پایین یعنی معشوق که در اینجا بطور مثال لیلی است باید عنایت و توجهی به مجنون بنماید و پرده از رخ برکشد تا مجنون جلوه های زیبایی او را ببیند و معرفت پیدا نماید و عاشقش شود و این مهم صعودی میسر نمیشود یعنی که بطور مثال مجنون در خصوص صفات لیلی کتاب بخواند و مطالعه کند و اطلاعات کسب نماید که چشمان لیلی چنان است و ابرویش چنان و…زیرا اطلاعات به ذهن میرود و مشاهده رخ یار به دل می نشیند . در خصوص خداوند متعال نیز همینطور است یعنی هزاران کتاب هم که ما در خصوص صفات ذات حق مطالعه کنیم اطلاعات به ذهن ما سپرده میشود و به دل نشستن آن زمانی است که حضرتش به ما عنایت نموده و حجاب از رخ صفات خود بردارد و  بستر این عنایت مطالعه و کاوش نیست بلکه توسل است و  توسلات نیز بستر و شرط قبولی اش سنخیت است یعنی شبیه بودن صفات عاشق با صفات مطلوب معشوق که در خصوص مثال لیلی و مجنون آراستگی و زیبا و شبیه شدن مجنون است به صفاتی که مطلوب لیلی است و این مقوله در رابطه با خداوند و ائمه معصومین علیهم السلام ، سنخیتی است که  در بستر رعایت  تقوا کسب میشود و  تا عاشق خداوند مزین به زینت تقوای الهی نشود سنخیت نیافته و مورد عنایت قرار نخواهد گرفت تا جلوه های معشوق به او نشان داده شود و عاشق شود .و اما تقوا نیز بستری دارد که آن تذکر است یعنی یادآوری مستمر لزوم رعایت تقوا و دوری از غفلت که همانا اذکار و ادعیه ، قرائت قران مجید و ده فروع دین همگی تذکراتی هستند برای یادآوری رعایت تقوا تا همیشه  ناممان در زمره عاشقان و شیفتگان حضرتش ثبت و ضبط باشد

ان شاءالله. – با احترام و ادب

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد