بسم الله الرحمن الرحیم
آمار بازدید
  • 1,990
  • 3,214
  • 46,878
  • 499,383
  • 8,759,463

۲۱۵- یک خواهش

بنام خدا
با سلام خدمت عزیزان و سروران گرامی
همانطور که در برخی مقالات قبلی عرض شد با اشاره به ایه ۱۱ سوره رعد و آیات  ۱۸ الی ۲۰ سوره مبارکه حشر و بسیاری از ایات نورانی دیگر قران مجید ، بلاشک افراد جامعه با رفتار زیبا و اخلاق حسنه در تعامل با یکدیگر،  جامعه را مستعد نزول رحمت های الهی و خلاف ان مستعد نزول نقمتها و بلیات خواهند نمود و هر اینه هر مومنی باید دقت کند که چه برای فردای قیامت خود چه می فرستد . یکی از رفتارهای خوب اجتماعی تشکر و قدردانی از زحمات آحاد جامعه و کسانی است که با ما تعامل دارند .
باستحضار میرساند من از کفشداران حرم مطهر حضرت رضا ع هستم .در کنار گرفتن و تقدیم کفشهای عزیزان زائر چند کار دیگر هم انجام میدهیم که تصور میکنم تاثیر مثبتی داشته و حس خوبی به عزیزان میدهد . :
۱- زمانی که یک خانواده را می بینم که پدر و مادر و فرزندان مشرف میشوند و هرکدام کفشهای خودش را در دست دارد ، ابتدا به همگی خوش امد گفته و ضمن ارزوی قبولی زیارت و براورده شدن حاجات بعد با پدر خانواده و پسران یک به یک با گرمی و لبخند دست داده و سپس به پدر میگویم اقازاده ها و دختران گل را معرفی بفرمایید بعد با لبخند به ایشان شکلات داده و اسم فرزندان را نام میبرم و بعد میگویم ولی متاسفانه قانون اخلاقی حرم را رعایت نکردید .در این هنگام معمولا پدر و فرزندان با تعجب سوال میکنند چه قانونی که عرض میکنم حرم سه قانون اخلاقی دارد :
۱- کفش پدر ، دست پسر (یا اگر دختران با مادر باشند میگویم کفش مادر دست دختر)  زیرا ادب حکم میکند که فرزند کفش پدر را حمل و تحویل کفشداری دهد،
۲- هنگامی گه فرزندان نزد پدر یا مادر ایستاده اند هرگز نباید دستشان در جیب باشد و یا پشت به پدر و مادر بایستند و حتی اگر نماز میخوانند مراقب باشند که پدر و مادر پشت سر انها نباشد که ثوابشان کم شود و هرگز با صدای بلند با پدر و مادر سخن نگویند و چنانکه قران مجید صراحتا می فرماید ” و لا تقل لهما اف ” و حق نداری به پدر و مادر اف بگویی حتی اگر حق با تو باشد و توجه داشته باش که مقام پدر و مادر نزد خداوند خیلی عظمت دارد و از علت العلل های موفقیت و سعادت فرزندان هستند.
۳- هنگام ورود به مکانها اجازه دهند که ابتدا پدر و مادر وارد شوند و سبقت از پدر و مادر از نظر ادب جایز نیست .
۴- بعد معمولا  از پدر سوال میکنم که ایا هرچه شما بگویید فرزندان چشم میگویند و بعد از تایید به فرزندان شکلات هدیه میکنم و بعد از فرزندان سوال میکنم که ایا هرچه مادر دستور میدهد پدر چشم میگوید که در صورت تایید به پدر هم یک شکلات تقدیم میکنم و این کار معمولا موجب خنده و شادی و حس خوب اعضای خانواده میشود.
۵- اقدام فرهنگی دیگر نقل ماجرای بوسیدن سه باره دست پدر و مادر توسط خودم سالها قبل در مراجعه به منزل ایشان و خواب دیدن بوسیدن سه مرتبه ای انتهای ضریح حضرت رضا ع است که سپس به ایشان میگویم فی الفور دست پدر و مادر را ببوسید و میگویم حالا گویا ضریح حضرت رضا ع را بوسیده اید چون احترام و تکریم پدر و مادر موجب شادی قلبی انها و شادی پدر و مادر موجب رضایت خداوند است که بلاشک سعادت و خوشبختی فرزندان را در پی خواهد داشت .
۶ – اقدام دیگر معرفی و تعریف برخی خاطرات گفته شده توسط خدام از سایت درخت سعادت است نظیر ماجرای خواب اقایان دربان شعبانی ، دربان زیارت نیا ، کفشدار صاحبکار ، کفشدار مجتبوی ، کفشدار مهندس شریفی و برخی زائرین و…و چند مورد از خودم .
در اینجا به عزیزان عرض میکنم ابراز دوست داشتن خداوند متعال اثبات لازم دارد که در حس خوب دادن و خیر رساندن به دیگر افراد جامعه است با :
۱. هدیه و دست دادن و تشکر از زحمات پاکبانان محل ،
۲- هدیه و دست دادن و تشکر از زحمات رانندگان اتوبوس ، تاکسی و قطار ،
۳ – دست دادن و تشکر از زحمات نانوای محل که ساعتها در گرما و سرما پای تنور اتش نان پخت میکند،
۴ – دست دادن و تشکر از زحمات ماموران پلیس راهنمایی و پاسگاهها که ساعتهای طولانی در گرما و سرما و زیر برف و باران و شب و روز مراقب امنیت جامعه و انتظام راهها هستند.

۵ – یک اقدام دیگر این است که از زائرین سوال میکنم از چه شهر یا کشوری مشرف شدند و بعد تقاضا میکنم نیت کنند که ثواب زیارتشان به اهالی شهر یا کشورشان چه زنده ها و چه مرده ها  هدیه شود و سپس ماجرای دربان حرم  اقای شعبانی بشماره تلفن ۰۹۱۵۱۱۰۰۲۶۱ را نقل میکنم که فرمودند مدتی قبل  پسر خواهرم بنام حامد فوت کرد و خیلی دوست داشتم او را در خواب ببینم و الحمدالله صبح جمعه ای او را در خواب دیدم در حالی که در محلی با هم بودیم و بین من و او چند سبد گل و میوه بود ناگهان حامد برخاست و بسمت من امد و گفت ” دایی نمی دانم کی دیشب در حرم امام رضا ع مشرف بوده و مرا یاد کرده که بواسطه یاد کردن او این میوه ها و گلها را برایم فرستاده اند ”  بعد به زائرین محترم عرض میکنم با این نیت برای اهالی شهرتان گل و میوه و هدیه ارسال کردید که حتما متقابلا دعای انها را خواهید داشت.

۶- اقدام بعدی که به زائرین عزیز عرض می کنم می گویم دو هدیه برایتان میدهم اولی ایه ۸۰ سوره اسرا است که می فرماید ” رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنک سلطانا نصیرا ” که هر جا وارد شدی یا خارج شدی ابتدا این ایه و دعا را قرائت بفرما که یک ارتباط مستمر با خداوند متعال است.

هدیه دوم عرض می کنم دعای روز چهرشنبه را از مفاتیح حفظ کرده و در دعای دست نمازهای واجب هر روز قرائت بفرمایند که با دقت در معنای ان حس بسیار عالی در ارتباط با خداوند متعال کسب خواهند نمود.
۷ – رعایت قوانین اخلاقی هنگام رانندگی و تعامل با دیگر رانندگان و عابرین پیاده . خودم وقتی به  یک عابر عبور اجازه عبور میدهم یقین دارم رضایت خداوند متعال را در پی دارد چون او تمامی مخلوقاتش را اعم از انسان و حیوان و گیاه و جماد و انس و جن بشدت دوست دارد و تکریم مخلوقات ، تکریم عظمت  خداوند متعال است.
و ده ها  موارد دیگر .
دوستان گرامی میتوانند لینک این مقاله را در گروه ها قرار دهند تا در ثواب ارشاد دیگران شریک شوند

با احترام و ادب حسن زاده

۰۹۱۵۱۱۵۲۱۴۵

2.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top